Боже, послухай благання

Боже, послухай благання,
Нищить недоля наш край.
В єдності сила народу,
Боже, нам єдність подай.

Боже, здійми з нас кайдани,
Не дай загинуть в ярмі,
Волю зішли Україні,
Щастя і долю дай їй.

О, святий наш, Йосафате
Враз з нами Бога моли,
Щоб волю дав Україні,
Щоб завитав день свободи.

Християнська символіка

СОБАКА

Собака невідлучний від пастиря. Ми бачимо його при ньому з ошийником, під час відпочинку всього стада. Пастир мовби звертається до нього і, вказуючи на овець, пояснює, з якою метою тримали собаку. На іншому пам'ятникові пастир тримає собаку. Більше того, слід зауважити, що собак постійно зображали з ошийником на знак того, що вони домашні тварини, а не дикі звірі.

Кількість написів, на яких ми зустрічаємо собаку, не така значна, аби можна було точно визначити його символічне значення, але, очевидно, він був символом християнина.

Цим значенням можна витлумачити написи, на яких зустрічається собака, і всі ці написи — більше того — містять натяк на рай і царство небесне.

Символи дерева і голуба з гілкою, як нам відомо, стосуються формули in pace Christi, так що собака з ошийником має означати самого Pascasus. Можливо, і прикметник innocens виражений тим самим символом.

Зображення пастиря обставлене всіма його речами. Він на прив'язі тримає собаку, коло нього на дереві висить або mulctra або рега.

І тут, нам видається, що собака зображений як символ жінки Максими у значенні fidelis, тобто визнавець християнської віри.

Нарешті, на стародавній гемі ми бачимо собаку, який женеться за зайцем.

 

ЗАЄЦЬ

Достеменне символічне значення зайця визначити дуже важко, тому що всі наявні пам'ятки не мають формули, яка б пояснювала справжній зміст його зображення.

Із різних тлумачень цього символу, на нашу думку, слід надати перевагу поясненню Фрідрейха, який пов'язує значення зайця з Церквою і з самою вірою на тій підставі, що в давнину побутувало переконання, що заєць спить із розплющеними очима, а через це вважали його символом безсмертя душі, яка продовжує жити, хоча тіло занурене у сон смерті.

Мартіньї вважає, що прудкість зайця прийнята як символ швидкоплинності життя. І в цьому, і в іншому випадку заєць сам по собі стає символом християнина, і, очевидно, всі написи підтверджують це значення.

На них ми бачимо особливо часто, що заєць зображений або як він біжить до виноградного ґрона, або як він уже добіг і їсть виноградне гроно. Інколи замість грона бачимо хліб, а інколи, нарешті, і саму монограму Христа. Це останнє зображення вирізьблено на гемі, і, крім того, під самим зайцем на знак перемоги зображена пальмова гілка. На всіх цих пам'ятниках треба признати зайця за символ християнина, який прагне через Тайну Св. Причастія осягнути вічне блаженство.

При цьому варто зауважити, що, імовірно, у символічному значенні цієї тварини містився безпосередній стосунок також до Тайни Св. Хрещення, тому що з давніх-давен його зображали на купелях. При цьому ми маємо один напис із зображенням зайця, на якій батьки дочку свою Северу називають benemerens.

Перед цим ми говорили про гему, на якій вирізьблений собака, що наздоганяє зайця. Таке зображення надає зайцеві, очевидно, іншого символічного значення, до того ж слід пригадати, що св. Климент Александрійський пише з приводу зайців, які, за його словами, стають символом пороку. Не зважаючи на думку св. Климента, можна подумати, що при зародженні християнської символіки, швидше всього, ще уникали такого роду символів, а тому можна, йдучи за нашим тлумаченням, пояснити цю сцену переслідуваннями, яких зазнавали християни.

* * *

Типове вбрання Доброго Пастиря однаково було відоме як на Заході, так і на Сході.

Першим наслідком такого беззаперечного і повсюдного утвердження образу пастиря було те, що окремі деталі його образу, як-от: патериця, посудина для молока, очеретяна сопілка чи всі предмети, пов'язані з заняттями пастуха (вівчарня, агнець, собака, заєць), стали самостійними символами, але за символічним своїм значенням залишилися залежними від первісного символу Доброго Пастиря.

Розглядаючи ці самостійні окремі символи, ми бачимо, що їх часто зображали навіть як частини одного загального символу, замість самого символу.

(Далі буде)

Якщо Ви зауважили орфографічну помилку, просто виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Зробімо нашу мову чистішою разом!

Пряма трансляція Святої Літургії

Опитування

Вервиця до Божого Милосердя

http://www.saintjosaphat.org/novyny/article/kozhna-simya-i-parafiya-chastynka-tradytsiyi/

Останній фотоальбом

Життя Св. Традиції

  

12-13 вересня

Святкування в Рокитному з нагоди п'ятого об'явлення Матері Божої Фатімської

15 вересня

Свята Літургія перед образом Матері Божої Потіхи

21 серпня

Різдво Пресвятої Богородиці - Відпуст в с. Верещиця

21 серпня

Різдво Пресвятої Богородиці - Відпуст в с. Молошковичі

21 серпня

Різдво Пресвятої Богородиці - Богослужіння на честь Дитятка-Марії

22 вересня 

Свята Літургія для родин

27 вересня

Воздвиження Чесного Хреста - 19-та річниця заснування Священичого Братсва Святого Йосафата

29 вересня

Молитовна пам'ять за героїв Небесної Сотні й тих, які загинули в АТО

___________