Спогади о. Богдана Радюка
Моє дитинство
Народився 30червня 1956 р. у с. Бердихів на Яворівщині в багатодітній (крім нього у батьків було ще восьмеро дітей) сім'ї.
Батько, Радюк Григорій Федорович, 1915 року народження, у п'ять років став сиротою, жив у родині, де виховання було досить суворим. Мати, Радюк Катерина Степанівна, до одруження жила і виховувалася при батьках. Після одруження були змушені виїхати до Німеччини на роботу, після тривалого часу повернулися додому, в с. Бердихів. Побудували тут маленьку хатину й виховували своїх дітей, з яких я був восьмим.
1. Брат Ярослав, 1946 р.н. (вже покійний);
2. Сестра Катерина, 1951р. н., проживає у с. Підлуби;
3. Брат Іван (помер у дитинстві);
4. Сестра Софія (померла в дитинстві);
5. Брат Федір (помер у дитинстві);
6. Сестра Анастасія (померла в дитинстві);
7. Сестра Марія, 1953 р. н., проживає в с. Підлуби;
8. Богдан 1956 р. н.;
9. Брат Григорій, 1964 р. н., проживає в Новояворівську.
Моє дитинство проходило в убогій сім'ї. Батько працював фірманом у колгоспі. Мати працювала в ланці, допомагали діти і з їхньою допомогою заробляла на трудодень. У ті часи привозили до магазину чорний хліб по 14 копійок, на одну сім'ю продавали тільки один. Неодноразово батько добирався до Львова (до поїзда треба було йти пішки 30км.), щоб там купити хліба, бо його не завжди привозили до магазину.
Духовне життя. Був охрещений отцем Кучеркевичем, був добрий священик щодо науки, проповідей, але під час переслідування, не встоявши, підписав православ'я. Причиною його упадку було багатство, дочка підштовхнула батька, аби зберегти своє майно, забезпечити краще майбутнє та уникнути переслідування.
Виховання у моїй сім'ї було побожне, спільно молилися, особливо ввечері, вся сім'я вклякала до молитви, яку провадили батьки. Не було молитовників, все переписували, молитва на Св. Вервиці була звичайною річчю, Хресну Дорогу молилися в часі посту. Батьки виховували нас у строгості, навчали вітатися зі всіма християнським привітом, нам було нелегко, бо не всі це сприймали. Інколи було й незручно, бо не всі відповідали, тоді відчував себе дуже приниженим, але не зважаючи ні на що, завжди вітався по-християнськи, хрестився біля хрестів, відчував внутрішній Божий страх. У школі при всіх міг бути висміяний чи понижений через католицьку віру.
Часто залишали мене одного вдома, хоч і погоджувався з тим, але все одно було страшно. Одного разу трапилася зі мною така подія (а може то було видіння): у кімнаті були два образи Серця Христового й Непорочного Серця Марії. Образ Пречистої Діви Марії був як живий, де б я не знаходився, Її очі завжди були звернені на мене, Її рука піднялася і помахала пальцем, я зрозумів, що тим жестом Вона сказала, щоби я був чемний. Від того часу я ще більше боявся цього образу, бо він для мене був живий.
Але цей жест був недаремний, бо моє дитинство було в небезпеці.
Одного разу після зливи була велика вода. Старші хлопці бігали по воді, ну і я взяв участь і потрапив на глибину. Вода пливла дуже швидко і понесла мене приблизно 60м, один із старших хлопців все-таки побіг берегом, наздогнав мене. Йому дивом вдалося мене схопити за сорочку і витягти на берег. Якби не встиг, то я б втопився.
Іншого разу біг сполоханий кінь, діти почали втікати і я разом з ними/
Мені не пощастило, зачепив ногою за патик і впав, а кінь (на превелике диво) через мене перестрибнув.
На Зелені Свята старші йшли по шавар в інше село, мене не хотіли брати із собою, бо я замалий. Але я таки пішов потайки, щоби вони мене не бачили, і далеко віддалився від дому, збившись з дороги, пішов ланами пшениці і блудив майже цілий день, опинившись аж за Мужиловичами. Почало вечоріти; далі починався ліс; кругом не було нікого; я почав голосно плакати. За якусь хвилю побачив жінку, яка йшла з поля, вона й забрала мене до своєї хати, до Мужилович, а на другий день її син привіз мене додому на велосипеді. У моєму селі вже голосили, що я пропав. Але я знайшовся як блудний син.
1964 р. -початок шкільного ро-ку, навчався я в Бердихові у восьмирічній школі. На початках різниці щодо релігії не було, бо всі ходили до однієї церкви. Отець же (Кучеркевич), хоч перейшов на православіє, але люди тоді цього ще не розуміли. Першим, хто зрозумів відступництво від католицької віри, був дяк, на прізвище Шопський, саме він побачив у служебнику перекреслені слова, які свідчили про приналежність громади до Католицької Церкви, наприклад, було перекреслено виголошення Папи Римського. Тоді він звернув увагу священику не це, але отець дав таку відповідь: "Ти від плуга і намагаєшся мене вчити?" Відтоді дяк з родиною відійшов від церкви, пояснюючи людям причину свого відходу. З часом деякі односельці зрозуміли суть справи, почали сумніватися і теж відійшли. Серед тих, хто полишив православну церкву, була і наша родина. А було це приблизно в 1964-65рр. Відтоді, як повернулися до своєї Греко-Католицької Церкви, ми відчули, що в селі нас недолюблюють: називають "поляками", "штундами", "святими"... Все це відбувалося в школі, в автобусі, в магазині, перед нами хрестилися, наче б ми були якісь нечисті.
Початок був дуже жахливий: люди були поділені, не дуже легким було пізнання віри і в моїй родині. Насамперед прислухалися до радіо з Ватикану. Опісля почали приїжджати греко-католицькі священики з підпілля.
Спочатку пізнала віру мама, бо ходила в чужі села: до Ліска-Кринички, Ліснович, Мужилович, навіть приїжджав священик в с. Молошковичі до церкви, яка згоріла. Я ходив з мамою, сестри встидалися. Повернення із церкви додому було дуже болючим, бо батько ще не прийняв віри, а його сестра завжди агітувала проти мами, виникали не тільки сварки, але й бійки. Батько не був поганий, він багато над тим думав, слухав науки по радіо з Ватикану, читав релігійні книжки, які йому приносили і з часом Господь Бог таки достукався до його серця. У 1966 р. в сусідню хату Козака Івана приїхав зі Львова, з Костела, єпископ Рафаїл сповідати хворого господаря, і мій батько відважився піти до Св. Сповіді, тоді ж і я прийняв Перше Св. Причастя. Коли ми вийшли з хати, нас зустріла батькова сестра і ще пару жінок із нею, кричали за нами, проте все обійшлося спокійно. Але не в тому суть, суть в іншому. У цю ніч, після мого Першого Св. Причастя і батькової Сповіді й Причастя, батько бачив у сні, як Пречиста Діва Марія у білій одежі благословляла весь дім, від цього часу зник весь страх і стид. Вся родина об'єдналася.
Незадовго запросили до хати католицького священика о. Мар'яна, ми були дуже щасливі. Була Св. Спо-відь, відправилася Служба Божа, було уділено Св. Тайну Подружжя старшому братові Ярославу із Марією, а було це у 1969 році. Відтоді в родині не було ніяких релігійних проблем.
Загалом перед розвалом Радянського Союзу в селі вже нараховувалося близько 50родин, які належали до УГКЦ.
Греко-католицькі священики приїжджали в наше село, Служби Божі відправлялися в хатах, неод-норазово і в нашій. Бували і труднощі, коли довгий період не було священиків, тоді змушені були їхати до Львова, до польського Костела. У ті часи там були й наші греко-католицькі священики, яких можна було запросити до нашого села. Проте це було дуже небезпечно як для священиків, так і для мирян, які їх приймали до хати, неодноразово влада накладала штраф і викликали в міліцію.
Між людьми щодо віровизнання була велика різниця, навіть молодим неможливо було дружити між собою, а щодо подружжя навіть не було думки, змушені були одружуватися лише з тими, що сповідували ту саму віру.
У школі були нові проблеми: треба було вступати в піонери, носити галстук. Я його не закладав, знімав зі шиї, викликали до школи батьків, погрожували, та я все одно його не носив. Пізніше змушували вступати в комсомол, то було ще страшніше, навіть діти з православної конфесії не хотіли вступати, мене не заставляли, бо знали, що це даремно. У 1973 р., коли вчився в СПТУ, в с. Червонім Золочівського району, то там теж змушували вступати в комсомол. Була ще одна спроба в армії. Службу проходив у Закарпатті в с. Мукачево, в Ужгороді. Щодо вступу в комсомол було настільки суворо, що мене посадили на гауптвахту на 5діб. У військовій частині нас було тільки двоє, що не вступили в комсомол.
Щодо війська, то хотів би зупинитися на деяких моментах, на мою думку, дуже важливих. У 1974 р. мене призвали в армію, але строго-на-строго було заборонено при собі носити медалик, хрестик чи образочок, казали мені, що заберуть і покарають, але для мене це було найцінніше. Взяв я два медалики: "Непорочне Зачаття Пречистої Діви Марії" і "Божественне Серце Христове", вклеїв в обкладинку документів і віддався в опіку Божу, думав, що ніхто не знайде. Із призовного пункту зі Львова привезли нас молодих у військову частину в цивільному одязі, який був призначений на спалення, був наказ залишити тільки документи. Нас було 30новобранців. Документи здали, запустили нас у баню, а після того переодягли у військову форму і почали роздавати документи, ретельно перевіряючи їх. Робив це командир взводу. Коли підійшла моя черга, я думав, що мені від страху серце вискочить з грудей. Він все-таки знайшов мої медалики, розірвавши обгортку, витріщив на мене очі, спитав: "А це шо таке?". Я не знав, як йому пояснити, знав одне: мене чекають неприємності. Ці документи з медаликами він відклав убік і сказав почекати, поки не видасть усіх. Більше ні в кого нічого не знайшов, тільки в мене. Потім відправив мене до казарми. Моїх документів він не віддав, а тримав у своїх руках. Всі залишилися в казармі, а він до мене звернувся: "Ходи зі мною в штаб". Один Господь Бог знав, що відбувалося у моєму серці. Зайшли ми в кімнату, обидва сіли за стіл і почалася дискусія, але відбулося зовсім не те, чого я очікував. Він мені подав руку, обняв мене і каже: "Ти -молодець". Він віддав мені мої медалики із документами й показав мені свій. Як близько від горя до щастя!
Мій земляк із с. Чорнокунці -Ковалик Богдан, дуже переживав, бо не знав, що зі мною творять. Коли я повернувся до казарми і все розповів йому, то він з радості просльозився, я подарував йому одного медалика, а другого залишив при собі. Після цього ми ще більше здружилися. Проте це ще не був кінець моєї втіхи. Ще був карантин і суворі накази, а щодо мене, то командир взводу не дав мені жодного покарання і несправедливого наказу, він був моїм приятелем, навіть інші солдати питали: "А в чому причина, що він на тебе ніколи не кричить і не карає?"
Друге чудо медалика. Нас перевели в іншу казарму, яка не була добудована, не мала покриття, а тільки бетонні плити. Коли падав дощ, через шпарини у плитах протікала вода на ліжка, на матраци. Моє ліжко було під плитою сухе, медалик я носив зашитий у комірці. Приходжу я одного разу і бачу: на моєму ліжку матрац мокрий -його поміняли. Та справа була не в мокрому матраці, а в медалику, який був там. Всі пішли на обід, а я залишився шукати свій матрац, там було сто ліжок. Все-таки я його знайшов і повідомив командира роти про підміну. Це зробив казах, який прослужив на півроку довше і поводився з молодими дуже зверхньо. Він у присутності командира грубо спитав мене: "Що ти пристав, салага?" На його слова командир зреагував миттєво, давши йому ляпаса по обличчю". Казах у ту ж мить поміняв мокрий матрац на мій сухий. Я знову відчув силу мого медалика. І ще багато інших подіб-них подій траплялося в моєму житті, особливу Божу допомогу відчував тоді, коли починав утрачати надію. З дитинства і до нині молюся на Св. Вервиці до Діви Неустанної Помочі, в цій молитві я знаходжу допомогу і бачу її наслідки.
В армії хотілося молитви, але не було зручно, були перешкоди. У лісі я охороняв їдальню, у якій не було світла, інколи було дуже страшно, особливо вночі, але було дуже легко на душі, бо відчувалася Божа присутність. Не любив гамору, солдатських жартів, бо не хотів чути нецензурних слів, завжди пам'ятав, що я маю медалик Непорочного Серця Пречистої Діви Марії.
Дякуючи опіці Матері Божої, у 1976 р. я демобілізувався і приїхав додому. На першому місці в мене була заповітна мрія: спокійно помолитися навколішках. Проте не завжди мені так виходило, як я собі думав. Виникали інші клопоти, пошуки праці (був закон: після військової служби протягом трьох місяців змушений був влаштуватися на роботу).
На початку 1977 р. почав працювати на Яворівському гірничо-хімічному заводі "Сірка", за ква-ліфікацією "Машиніст бульдозера" Працював цілодобово у чотири зміни, для мене було незручно і заважко. На цій роботі я пропрацював рік часу, а 1978 р. розрахувався і був влаштований у свій колгосп "Україна". Працював на різних видах колісних тракторів.
Родинне життя
Родинне життя. Колгоспне правління затвердило мою заяву щодо надання мені земельної ділянки під будівництво хати.
17.02.1979 р. одружився з Насаляк Катериною Михайлівною (народилася 07.03.1960р.). Шлюб давав о. Василь Каваців у Мужиловичах. Катерина із греко-католицької сім'ї. На сьомому році життя померла її мати, яка мала 32 роки. Залишилися сиротами троє дітей: Катерина -найстарша, молодша сестра Марія, якій тоді було 4 роки і наймолодший трьохмісячний брат Дмитрій. Після смерті матері жили при мачусі Ользі, яка не могла замінити мами, її відношення до дітей було байдуже і холодне. Ольга працювала в колгоспі, залучаючи до роботи і дітей. Тяжка праця була їм не під силу, проте їхнього бажання ніхто не питав. Бувало заздрили іншим дітям, які мали рідних матерів.
Неодноразово вона мені жалілася, що в підлітковому віці змушена була вночі терти льон на льонопереробному пункті, вдень ішла у швейний цех, а в неділю пасла корови. Ввечері дівчата ішли до клубу, а вона поралася у стайні, а коли і йшла до клубу, то під суворим наглядом і до певного часу. Якщо ж не виконувала умови батька, то він міг її і побити. Що би вдома не сталося, мати Ольга завжди була права, а діти -винні. Вона не мала своїх дітей і не мала співчуття до чужих.
Після одруження жили в моєму домі. Хата мала, було незручно, бо крім моїх батьків, ще була сестра Марія із своєю сім'єю. Життя змушувало до будівництво власної хати. Будова була важкою, шукав дешевші будівельні матеріали, не було кому допомогти, навіть із родини.
Взяв на себе великий тягар: тяжко працював, під час будівництва захворів на язву шлунка, та, як в народі кажуть, біда біди тримається, і знову ж таки виникла нова проблема. На роботі косили на ферму зелену масу -корм для корів. Були два працівники, які розправляли на причепі траву. Два трактори під'їжджали по черзі, я ж чекав трактором Т-40, коли завантажать попередній. Було гаряче, один із робітників шукав місця в затінку й умудрився залізти під мій трактор (вірніше, причіп) і заснув. Я того не побачив, бо сидів у кабіні. Мені дали сигнал їхати. Я рушив і переїхав причепом того чоловіка, поламало йому ребра, але, на щастя, був живий. Почалися великі проблеми. Його завезли до Львова в лікарню, вимагали знайти шістьох чоловік для здачі крові. У той час даю собі питання: я не можу знайти чоловіка для будівництва хати, а як же ж мені знайти 6 чоловік на здачу крові. Кличу Господа Бога: "Рятуй, Господи, бо не маю іншої допомоги". Але за допомогою Божою знайшов п'ятьох людей, а я був шостий. Здали йому кров. Крім цього почалася судова тяганина, судовий процес, експертиза. Та невдовзі постраждалий чоловік вийшов з лікарні й визнав свою вину. Та все це треба було пережити.
У 1980р. 7 лютого народилася дочка Марія. У 1982 р. вже перейшли жити до новозбудованої хати, і в тому ж році, у жовтні, народилася дочка Віра. Пізніше, 1листопада 1984 р., народилася дочка Люба, а через 12 років -Надія. Тоді я вже був господар у своїй хаті.
Запросив на посвячення хати і хрещення дочки Віри отця Дмитрія із Зимної Води, прийшло багато людей, була Св. Сповідь, Служба Божа. Від того часу часто запрошував священиків із підпілля, найчастіше приїжджав о. Василь Каваців, о. Володимир Бачинський, о. Петро Зеленюх. У моїй хаті було посвячення галузок на Вербну неділю (Квітну), пасок -на Христове Воскресіння. Викликали мене до сільської ради, за те що в мене відправляють священики, лякали, що конфіскують хату, але щодо релігії я не боявся.
Останнім часом найдовше працював на комбайні КСК-100, заготовляв корм худобі. Ця праця мені підходила, бо я мав багато зайвого часу: накосив на причіп -і машина поїхала. А я той час використовував для молитви на Св. Вервичці, відмовляв Таємницю щастя, вчився і співав релігійні пісні, перечитував Святе Письмо. У кабіні комбайна прилаштував собі образ Матері Божої Неустанної Помочі, прикрасивши його візерунками з відкриток. В неділю брав із собою радіо (транзистор), щоби слухати з Ватикану Службу Божу.
Однієї неділі я косив близько лісу. Коли скошену траву повезли, я взяв радіо й пішов до лісу слухати Службу Божу, клякнувши, ввімкнув більший звук і був надзвичайно задоволений. За якийсь час я почув сигнал, думав, що вже повернувся тракторист. "Не гоже переривати Служби Божої, -думаю собі, -нехай трохи почекає". Закінчилася відправа, виходжу я з лісу і бачу пастухів, які, радісні, теж слухали "мою" Службу Божу. Дивлюсь: Голова колгоспу, Богдан Михайлович Дудзяний. Правду кажучи, він ніколи мене не сварив, я завжди добросовісно виконував свою роботу, неодноразово він бачив у салоні мого комбайна образ, нічого не говорив, тільки усміхався. Думаю собі, яка ж то реакція буде цього разу? І він почав дуже суворо: "Ти прийшов працювати чи молитися. Або ти працівник, або священик!". Мені стало образливо і кажу йому, що роботу ж я не зірвав, все виконую. Він зрозумів, що я образився і каже до мене: "Богдане, не гнівайся, я пожартував. Я радію з того". І почав мені відкривати деякі релігійні тайни: його матір належить до УГКЦ. На Франківщині вона Голова Церковного комітету, організовує будівництво церкви. Розповідав про те, що його мама дуже побожна. Про себе ж не хотів нічого говорити, і я не насмілився питати його. Знав, що він любив співати патріотичні пісні, багато зробив для села, провів газ. Пізніше балатувався на Голову Яворівської державної адміністрації. Саме в ті, 90-і йшла боротьба за повернення церков.
Повертаюся до своєї теми. Я відчув себе духовно вільним. Голова колгоспу йшов мені на зустріч, і я почувався сміливішим. Працював без вихідних, часто їздив до о. Петра Зеленюха на святкові відправи, були і перешкоди: міліція не допускала, тому відправа була пізніше, бувало, що я на довго спізнювався на роботу. Деколи мене сварили, та я все це радо приймав: добре, що я був на відправі. О. Володимир створив гуртки Апостольства молитви, люди приходили до моєї хати із четверга на першу п'ятницю місяця на Святу Годину, а в четвертій годині зранку їхали у Львів до Костела до Св. Сповіді та Св. Причастя.
Одного разу, коли я хотів вступити в Апостольство молитви в Новояворівську, на першу п'ятницю місяця о другій годині мав приїхати о. Володимир. Робота була дуже напружена: на КСК-100косити на сіно, машин було багато, але мене замінити ніхто не міг. Що я придумав: всім накосив і поїхав з поля додому, скоро переодягнувся -і на автобус. До автобуса ще не дійшов, як назустріч на "ГАЗ-69" їде інженер-агроном. "Де ти зібрався? 20машин на полі, хто буде платити за зупинку роботи?" -свариться він. Нема ради -мушу викручуватися. Кажу, що страшно болить зуб, треба його вирвати. Агроном до мене: "Скоро сідай у машину, вирвемо зуба -і на роботу". Завезли мене до лікарні, без черги посадили на крісло, обидва стали наді мною. Стоматолог стукає по зубах (а вони ж здорові), питає, чи давати укол. "Ні, без укола", -кажу. І вирвав здорового зуба. Вони подивилися один на одного, не почувши стогону, здивувалися. Опісля відвезли мене у поле. І знову до роботи.
Але справа ще незакінчена. Наступного дня була неділя. До о. Петра Зеленюха обіцяв приїхати о. Будзінський. До своїх керівників я сказав, що працював до вечора і не міг зупинити крові після того, як вирвали зуба. " Хочете розраховуйте, але завтра мене на роботі не буде", -рішуче заявив їм. Тоді мене заспокоїли і дали згоду. Я був дуже радий, що був на цій відправі.
О.Будзінський багато говорив про часи підпілля, як його били на порозі церкви, бо не хотів допустити комуністів, що за будь-яку ціну хотіли її закрити, не оминув й історії України, особливо багато розповідав про часи царювання Катерини ІІ, про кривду, яку вона завдала нашому народу й Церкві. Так що даром я того здорового зуба не вирвав. Там я став членом Апостольства молитви. На наступну першу п'ятницю місяця мене обрали ревнителем гуртка.
Ще за часів Радянського Союзу, незважаючи на заборону відправляти греко-католицьким священикам у церквах, все-таки були відважні пастирі, які приїжджали в с. Лісок (до Кринички), на Вільшаницю до церкви Св. Юрія (пізніше її перенесли до Новояворівська) і відправляли Служби Божі.
Про с. Мужиловичі
У селах Мужиловичі, Лісновичі було переслідування, весь час була міліція. Хочу зауважити таку річ, що за керівництва Яворівського секретаря Іванченка о. Василь Каваців й о. Роман Єсип у Мужиловичах відправляли у свята й неділі спершу ночами, а пізніше й у звичайний день. У ті часи село ще не було поділене, всі сповідували одну католицької віру, був гарний хор, що для нас було дивним і незвичним. Багато людей приходило з різних сіл, і я постійно ходив, хоч було 5кілометрів дороги. О. Каваців перевів людей до новозбудованої церкви. Так тривало до смерті Іванченка, Яворівського секретаря. Невідомо ким він був, але ходили чутки, що мав зв'язки із закордоном. Не знаю причини його смерті, але сталося те, що сталося: сам себе у своєму кабінеті застрелив. На його місце був призначений Баранович. Після цього стало гірше щодо релігії. Голова сільської ради зробила розкол у парафії мужиловичан. Люди все одно приходили, на перший погляд виглядало, мабуть, що все йде добре, чекали кращих часів, але прийшли гірші.
О. Василь Каваців й о. Роман Єсип потішили людей, що із Москви, тобто із московської адміністрації, вийшла газета, в якій опубліковано закон про дозвіл на сповідування всіх віровизнань. Голова сільської ради доповідала про ситуацію в районі. Влада забороняла відправи. О. Василь й о. Роман були відважні й мудрі, особливо о. Роман Єсип. Взяли вони ту газету й відважилися поїхати в Москву до московського керівництва, яке їх радо прийняло, запевнивши, що дійсно ми маємо на те право.
Що ж сталося, коли вони повернулися додому? Зразу потягли їх до суду, із хати позабирали церковні речі, книжки і т. д. Суд у Львові відкритий, пропускали тільки студентів, із сіл нікого не впустили, в тому числі й мене. Моя сестра Марія, видавши себе за студентку, пройшла і була присутня на тому суді. Розповідала, що було дуже страшно. Привезли отців на "чорному воронку" в наручниках, не дозволяли говорити з людьми. О. Роман Єсип добре знав закони, тому розумно відповідав на всі питання. Міліція ходила по залу, забороняючи робити записи. Судді наполягали на одному: зректися Греко-Католицької Церкви і будуть вільні. Весь зал затих. Обидва священики встали і вголос промовили: "Вірую в Єдину Святу Греко-Католицьку Церкву". В залі багато людей заплакало, за ті відважні слова отці отримали по 6 років тюрми.
О. Роман (родом із Рудок) вийшов раніше. Невідомо, чи від знущань, чи від якихось уколів втратив свідомість і до року часу помер.
О. Василь Каваців відсидів 4 чи 5років. Повернувся дуже сумний і змінений, але ніщо його не налякало, він знову приїжджав у наше село, особливо часто до моєї хати. Моя хата при полі, тут було найбезпечніше співати під час Служби Божої.
На світанку виходу з підпілля
У 1987 р. радіо "Свобода" із Америки закликало виходити із підпілля, робити мітинги, відправляти Служби Божі. Разом із католицькими священиками виходили політики: Ірина Калинець, В'ячеслав Чорновіл, Іван Гель і багато інших. На мітинги виходили священики: о. Петро Зеленюх, о. Михайло Гаврилів, о. Михайло Низькогуз, о. Михайло Волошин і багато інших. Політик Степан Хмара виводив студентів. Був і я присутній у центрі Львова, коли міліція розганяла студентів. Для мене було дивним те, що коли студенти зіткнулися із міліцією, вони не втікали, не мали страху. Удари, крики, пагони, "фурашки" -все змішалося перед очима. Далі -ОМОН, кийки (хочу зауважити, що били не по головах, як це було на Майдані). Били всіх підряд, навіть жінок, і мені дісталося, але я був задоволений, що був там.
Зі Львова їхали хлопці із Наконечного, із Яворова, мені запропонували вступити в Український Християнський Демократичний рух (УХДР). Головою руху був Петро Гула, говорив, що йому москалі вибили всю родину, прийшов час, щоби їм відплатити. Я погодився вступити в цей рух, бо там було слово "християнський", і мене це захопило. На початку було 10чоловік, потім ще підійшли, велике зібрання відбулося в м. Яворові. Було завдання нищити портрети Леніна й нікого не боятися, пізніше обіцяли видавати зброю і т. д. Я бачив, як розвивається цей рух, але там не було нічого християнського, тому я і залишив його.
У 1988 р. почали відзначати 1000-ліття Хрещення Русі-України. Відзначали скрізь: у Дрогобичі, Гошеві, у Львові, на Підвальній, на Янівському цвинтарі, на Личаківському, на могилі єпископа М .Чарнецького. Міліція розганяла, священики приходили у цивільному одязі, а коли збиралося багато людей, вони одягали священичі ризи й відправляли Службу Божу. Бувало, що міліція через гучномовці заглушувала відправу. Так було в Дрогобичі.
У моєму селі Бердихові та в Підлубах на той час було 50греко-католицьких родин, всі були, наче одна велика сім'я. У колгоспі замовляли автобус і їздили по тих місцях, де були святкування. Такі поїздки зворушували до глибини серця, підносили дух віри. У дорозі відмовляли молитви на Св. Вервиці, співали релігійні й патріотичні пісні, із собою я брав магнітофон, аби записати мелодії пісень і відправи.
Одного разу їхали до Зарваниці, де мала відбутися велика урочистість. Було чотири священики, які відправляли, інші сповідали, був і єпископ Василик. Тисячі вірних з'їжджалися зі всіх сторін, було багато і міліції, яка мала завдання затримувати священиків. Автобусів не допускали, треба було іти пішки до 2 км. Люди стояли впритул один до одного тісними кругами, священики в середині. Зробили підвищення для відправи. Неможливо словами описати ту єдність і згуртованість людей.
Владика виголосив захоплюючу проповідь "хто, яко Бог". Велике враження на мене справило Св. Причастя: люди повклякали навхрест, причащали чотири священики із дзвінками. Закінчилася урочистість Суплікацією. Я записав все це на магнітофон. Після закінчення відправи священики розділилися і пішли поміж людей так, що міліції не вдалося їх затримати. Ті касети я дав прослухати о. Петрові Зеленюху. Той попросив мене віддати їх йому, бо мав їхати за кордон і ті записи свідчили б про події в Україні. Я погодився, хоч мені було дуже жаль їх віддавати. Все це мені в очах по сьогоднішній день.
У той час було повідомлення, що в Грушеві об'явилась Матір Божа. Зібралось нас п'ятеро, дороги добре не знали. Кажуть, що зі Львова багато людей їде туди, до когось там приєднаєтеся. Так і сталося. Проте й інші прочани добре дороги не знали, їхали на Меденичі, а звідтам пішки йшли півдня, питаючи людей, чи близько до Грушева. Було ще дуже далеко. Та коли людина повністю вибивається із сил, тоді допомагає Бог. Під вечір ми зустріли земляків із Яворова, які автобусом теж їхали до Грушева. Ми приєдналися до них. У Грушеві пробули майже цілу ніч, об'явлення не бачив, але духовно був дуже задоволений. Із Івано-Франківська було багато людей, які своїми молитвами, піснями, спілкуванням про Бога прославляли Пречисту Діву Марію.
Після цього об'явлення було повідомлення, що в одну із неділь у Грушеві збираються греко-католицькі священики і громада ГКЦ. Приїхало дуже багато народу до храму у Грушеві. Московсько-православні священики випередили греко-католицьких, сіли кругом церкви сповідати людей. Ті розчаровані: одні йдуть до сповіді, інші кажуть, що то не католицькі священики. По Св. Вервиці в руках я впізнав священика з Верблян о. Ярослава. Питаю: "Що відбувається?" Він каже: "Говоріть людям хай ідуть догори, там закрита церква, там будуть наші священики". Я придивлявся: хто мав вервицю, того скеровували до своїх. Із Тернополя трьох священиків забрала міліція, хотіли взяти й о. Петра Зеленюха, але ті, які були з ним (о. Михайло Гаврилів, один із редемптористів, політик Іван Гель), наказали жінкам не допустити міліції до священиків. Жінки, набравшись відваги, почали виштовхувати міліціонерів, і ті спостерігали за всім здалеку. Таки відправили Службу Божу, о. Михайло Гаврилів виголосив проповідь. Відправляли в ті часи церковнослов'янською мовою, закінчувалася відправа Суплікацією і благословенням Святими Тайнами. Хоч частина людей залишилася там, де були православні батюшки, було неспокійно, але побожно і свято. То була моя насолода, тим я і жив. Постійно їздив до о. Петра Зеленюха.
Вставав вночі, добирався пішки до траси. Автобус "Львів -Іваники" відправлявся о 6.45. Спочатку було складно, інколи затримували автобус. Але були і водії, що і грошей не брали за проїзд. О. Петро відправляв у хаті, його завжди штрафували. Бувало, що робили обшук, все поперекидали. Неодноразово зачинялися під час Служби Божої. Міліціонери стукали до дверей, а ми боялися відкривати. Тільки тоді, коли президент Горбачов дав дозвіл на легалізацію Греко-Католицької Церкви, настало полегшення.
За часів Радянського Союзу "совєти" ламали хрести. Парторг нашого колгоспу на моїх очах знімав хрест, а розп'яття кинув у яму. То була Страсна Середа великого Посту. Він поїхав, а я ж зі своєю сестрою Катериною витяг із рову і поставив на місце. Опісля, коли він повернувся, вже не рухав хреста.
Іншим разом, у Великодню суботу ввечері, там, де був зламаний хрест, я, мій брат Ометюх Іван та Горін Іван поставили із нержавійки хрест із розп'яттям і в ту ж саму ніч поїхали на Великодню відправу у Калинівку до о. Петра Зеленюха. Було багато людей, отець відправляв на дворі. Міліція спостерігала з дороги, на закінчення отець складав побажання і співав многая літа, одне з них було таке: "Заспіваймо многая літа нашій міліції, яка нас береже". А мій тесть Михайло на закінчення додав: "Побажаєм многая літа Михайлу Горбачову за те, що дав дозвіл на легалізацію нашої Церкви". Міліціонери усміхнулися й поїхали.
Потім священик о. Петро почав відправляти в церкві у Калинівці, а опісля вже в Яворові. Тоді була пропозиція вчитися на священиків у Яворові в церкві Успіння Пресвятої Богородиці, пізніше в церкві Св. Онуфрія у Львові, а повне навчання священства було в Богословськокатехитичному Інституті в Івано-Франківську. Я ніколи не планував бути священиком, бо вважав себе недостойним. Коли перечитував Св. Письмо, зупинився на таких словах: "В людей неможливо -в Бога все можливо". Сам до себе в думці говорив: " Хоч би як, але священиком бути не зможу". Напевне, Господь Бог почув мій сумнів і таки покликав мене. Багато я переніс випробувань, за що Богові дякую і перепрошую.
На початку 1988 р. у церкві Успіння Пресвятої Богородиці в Яворові під керівництвом отця Петра Зеленюха зібралися кандидати на навчання: Григорій Шопський, Богдан Ядзвінський, Михайло Писко, Роман Озимко, Ярослав Гайдук (вже покійний), Любомир Кіт, Андрій Бурда, Василь Бесага та інші. Це не тільки було навчання, але рівночасно будування УГКЦ, тобто її легалізація в нас, на Галичині. Кожний, хто мав любов до віри, до Бога виконував свою роботу.
До церкви Святого Отця Миколая в Підлубах належав і Бердихів. У ті часи церква вважалася православною. Люди, що вийшли із підпілля, вирішили поставити капличку на цвинтарі в Бердихові. Я з братом Іваном Ометюхом збили щити. Ніхто про це не знав, робили зі свого матеріалу. Це була підготовка для того, щоби в нашому селі відзначити 1000-ліття Хрещення Русі-України. На це святкування ішли колонами, були політичні діячі Горині зі Львова, священики. За одну ніч капличка була поставлена і в цей же день посвячена. Ця урочистість відбулася в Підлубах, на подвір'ї православної церкви, під хрестом, а потім ішли на посвячення каплички. Парафіяни села Підлуби, які вважали себе православними, оточили церкву, позачиняли двері на колодки, щоби народ, який прийшов, не розбив її.
Католики ж просили священика, аби він перейшов до греко-католицької віри, та він хотів побачити реакцію людей. Каже: "Я вже католицький священик". Як кажуть у народі, довіряй але перевіряй, ось ми й перевірили. Я, Григорій Шопський і мій брат поїхали до Львова, де жив єпископ Володимир Стернюк. ми просили його, щоби він нам сказав, чи православний священик із Підлуб дійсно перейшов на греко-католицьку віру. Владика Стернюк переглянув списки і сказав, що там його немає, і що він його не висвячував.
Про цю подію повідомили людей і дуже швидко дійшло до священика, який розлютився і в цю ж ніч зібрав людей у церкві. У храмі цілу ніч світилося: він агітував проти нас. Переконував парафіян, що ми шукаємо на його місце іншого священика, а його хочемо прогнати. Його люди зібралися зранку о 9:00біля кантори з великою люттю і ненавистю проти нас, їх було 200осіб. Я в той час ще був працівником у колгоспі на КСК-100комбайні. Шопський був польовим бригадиром, Ометюх Іван працював на "хімії", не маючи нічого спільного з канторою, він не прийшов. Шопський Григорій, напевно, взнав, що відбувається, і теж не прийшов. До мене прислали чергового із кантори, він повідомив, що мене викликає Голова колгоспу. Думки і передчуття були різні, і, як завжди, -"Господи, візьми мене під свою опіку", пішов на запрошення чергового. Коли я зближався до контори, побачив велику юрбу людей, в одну мить мені стало все зрозуміло, але назад дороги немає. Переді мною почали хреститися, клякати, мов перед святим, а потім штовхати і кричати. Я ввійшов в кантору, побачив свою парафіянку -католичку Середу Любу, побиту, у порваній одежі. Вона встигла мені сказати: "Втікай, бо вони тебе вб'ють". Я намагався уникнути бійки, але хористи мене не випустили, перекривши мені дорогу. Та в ту ж мить Господь Бог дав мені на думку увійти до кабінету голови колгоспу -Дудзяного Богдана. Але попри все, я почував себе дуже спокійно, в таких обставинах Господь Бог наділяє великими ласками. Дудзяному такі збори були на руку, бо він балатувався на голову РДА.
Що ж відбувалося далі. Голова вийшов до людей і вивів мене. Почався виступ. Голова церковного комітету Андрущишин Іван виступив першим, розповідаючи, що тих троє хочуть прогнати священика, з ними щось треба робити. Почався крик, голова звернувся до людей. "Що зробити із Шопським?" Люди закричали: "Зняти з роботи!" "Що зробити із Радюком Богданом, зняти?" Проте в мене була така робота, що на той час дуже важко було знайти мені заміну. Тоді Голова обіцяє людям: Шопського Григорія і Середу Любу звільнити, а Радюк Богдан хай працює, бо це нелегка робота. Таким вчинком Голова підняв свій рейтинг. "Поки я тут, ніхто священика не торкнеться, я за свій нарід постою і т.д". Після цього наказав розходитися по домівках. Я вирішив іти додому, але люди черговий раз накинулися на мене. Я знову повернувся до кабінету. Голова колгоспу попросив мене почекати, поки всі розійдуться додому. Я йому подякував. "То відплата за твою старанну роботу, -каже він, -я тебе ніколи не сварив і сьогодні намагався захистити. Іди собі працюй". Коли люди розійшлися, я городами-полями поза селом повернувся додому, був такий спокійний, здавалося, що душа моя летіла на крилах. Вдома клякнув перед терням увінчаною Головою Ісуса Христа, подякував Господу Богу за такий щасливий день, що задля мене люди залишили свої роботи, проблеми. "Таки, Господи, я щось вартую у твоїх очах, що так багато людей вийшло проти мене", -думав собі. Я зрозумів, що в таких обставинах добре роздумувати про життя Ісуса Христа, про віру, підносити душу до Бога. Хотілося жити тільки для Нього.
У 1989 році православні священики переходили на католицьку віру. На початках ми раділи з того, але згодом було видно, що цей перехід не був щирим: вони не хотіли приймати ні науки УГКЦ, ні традиції... Ми здогадувалися, що то було захоплення церков. Один із священиків признався: "Ми тому переходимо в лоно Католицької Церкви, бо нам повідомили, що із Риму йде велика спадщина". Їхні погляди були радше матеріальні, ніж духовні.
Початок священства
Після навчання на священиків і складання іспитів у 1990р. в Івано-Франківську нас висвятив єпископ Софрон Дмитерко. Це було 8 грудня. На початок священства ми відправляли Святу Літургію в Яворові, в церкві Успіння Пресвятої Богородиці. Свою Першу Службу Божу я відправив у капличці с. Бердихова, на цвинтарі. У 1990-1991рр. на Яворівщині дуже бракувало душпастирів. Із різних сіл приїжджали вірні до о. Петра Зеленюха просити священиків. Хочу зауважити, що люди не хотіли тих, які перейшли з православія. Мені пропонували багато парафій: Волю Глиницьку, де відправляв о. Шуварик Михайло, Шкло (посьолок), але я завжди любив бути позаду. Приїхала одна жінка із Новосілок та й каже до о. Петра Зеленюха: "Дайте нам того меншого священика, в нас дуже мале село". І я погодився, так що в 1991р. на Різдво Христове в селі Новосілках я вперше відправив Службу Божу. На початках священства в мене був гарний голос, мене радо прийняли, де я служу і по сьогоднішній день, скоро буде 25р. Проте це ще не було офіційно. Зараз же в 1991р. ми з вірними звернулися в митрополію, аби нам надали грамоту. Протосинклер о. Роман нас прийняв, дивився на карту, хто де служить, такого села( Новосілок) не було на карті. Кажу йому: "Бачите, навіть на карті немає того села, така маленька парафія". "Добре, -каже, -тоді я вам добавлю" і дав мені Грамоту на с. Новосілки, с. Віжомля, с. Родатичі Городоцького району. Владика Володимир Стернюк видав іншим отцям Грамоти і поблагословив, ми всі стали навколішки. А владика каже: "Встаньте, клякати не треба", а о. Манько Андрій (вже покійний) до нього: "Владико, вони ще не знають, то "всьо молодьож". Тоді владика відповів: "Тоді вчіть їх". Але воля Господня була інша. Це був 1990р. Служив у Новосілках, у Бердихові, на цвинтарі в капличці. Неодноразово приїжджали вірні із села Дрогомишля, з Липовця, з с. Ліснович Городоцького району.