Святий Йосиф Обручник

Святий Йосиф – Патрон Місіонерів

Коли великі святі були зацікавлені у тому, аби Господь Ісус – Спаситель світу здобув любов і визнання, то безперечно Святий Йосиф – теж. З Божого Об’явлення Він знав, хто є і ким буде Його названий Син. Вчителі Церкви порівнюють Святого Йосифа з Апостолами. Св. Іларіон з Пуатьє каже: «Святого Йосифа можна порівняти з Апостолами, котрі мали місію – голоси­ти про прихід Спасителя». Святий Ісидор: «Святий Йосиф заслужив собі Апостоль­ську прославу, бо, безперечно, важливі­шою річчю є вчинками голосити про Хри­ста, аніж словами. А Святий Йосиф своїми вчинками дав світу нагоду навернення до Христа та вшанування правдивого Бога». Сповнені святою ревністю про славу Ісу­са та спасіння душ слова Святого Йосифа, коли Він промовляв до пастушків і трьох Царів зі Сходу, що прибули до Вифлеєму! З яким святим піднесенням Він звертався до занурених у вульгарне ідолопоклонство єгиптян, роз’яснюючи їм фундаментальні засади Святої Віри, та представляв Ісуса – як Спасителя світу! Невже Святий Йо­сиф і тепер залишається байдужим щодо тих найважливіших справ, котрі святими прагненнями об’єднують мешканців землі та Неба? Навпаки, Святому Йосифові, як у земному житті, так і тепер дорогим є те, чого якнайпалкіше прагне Пресвяте Серце Ісуса, тобто спасіння людських душ.

Святий Йосиф є досвідченим Патроном місіонерів, оберігаючи їх у незчисленних пригодах і небезпеках, зливаючи на їхню Апостольську працю найщедріші благосло­вення. Знаємо, на які небезпеки наража­ється місіонер, особливо у диких країнах, де стільки ворожих стихій загрожують його життю і ставлять перепони його діяльності? Хроніки закордонних місій наводять незлі­ченні випадки, в котрих місіонери, пере­буваючи під загрозою неминучої смерті від левів і тигрів, велетенських змій і крокоди­лів, жовтої пропасниці і морового повітря, від бурі на морі та засідок дикого поган­ства, вціліли завдяки заступництву Свято­го Йосифа.

Оскільки, ти християнська душе, якщо слідкуєш за всіма статтями на честь Свято­го Йосифа, маєш багато доказів чудотвор­них ласк, дізнайся, які свідчать, наскільки благословенною є опіка Святого Йосифа над місіями. Він прославився, як Патрон місій у ХVІІ ст. в той час, коли «Товариство Ісуса» розгорнуло справді велику діяль­ність у закордонних місіях, і віддало їх під опіку Святого Йосифа. На початку ХVІІ ст. місіонери – оо. Єзуїти, розпочали під Його опікою серед найнебезпечніших обставин місії в Канаді та Північній Америці. Долаючи природні перешкоди: суворий клімат, густі ліси місцевих земель, нецивілізовану по­ведінку надміру поганських племен, вони перемагали ворожий вплив протестант­ських сект і високопосадовців кальвіністів, котрі керували колонією, приналежною до Франції. Опіка Святого Йосифа подолала всі ті перешкоди, й у тій країні де, відвер­то кажучи, Свята Католицька Віра не мала жодного майбуття, відбувались чудесні навернення. За короткий період часу, на місцях поганських капищ виростали – воз­носились до Неба святині правдивого Бога, а Свята Віра – котра там розквітала, ста­ла фундаментом християнської цивілізації. Подібної чудотворної опіки Святого Йоси­фа зазнали місіонери «Товариства Ісусово­го» у Мадейрі, на Маріанських островах, у Парагваї. У тій останній країні, котра не­забаром під опікою Святого Йосифа на­вернулась до Святої Католицької Віри, отці «Товариства Ісуса» заснували Республіку на зразок перших християн, де, як ствер­джують Діяння Апостолів, «громада вірних мала одне серце і одну душу, і ні один не називав своїм щось із того, що кому нале­жало, але все в них було спільне». Отці Єзуїти навчили раніше дикі, поодинокі, ко­чові племена – спільнотного життя; вони прищепили в них з основними правдами Святої Віри перші передумови цивілізації, побудували їм селища і святині, навчили їх законів землеробства та скотарства…

Ті місіонери виконали важке завдан­ня, котре європейцям раніше ще ніколи не вдавалось зреалізувати, а саме: вони зуміли навернути диких невігласів до ци­вілізованого життя. Чим більше ми пере­конуємось у цьому, тим більшою має бути місійна праця оо. Єзуїтів у пошані. Вони не послуговувалися, як тільки посвятою, лю­бов’ю і батьківською турботою. Інші наро­ди хотіли цивілізувати дикарів нагайками, торгівлею, власними силами. Вони дали їм тільки позірну почуттєвість цивілізованих людей. Після вигнання оо. Єзуїтів, уряди Іспанії, Португалії, Англії, Франції зробили з цивілізованих людей – диких тигрів.

Не меншу кількість ласк отримали місі­онери «Товариства Ісуса» під опікою Свя­того Йосифа у наверненні поган на другій половині земної півкулі, а саме – в Азії. У 1678 році Папа Інокентій ХІ затвердив Свя­того Йосифа Патроном тих місіонерів, котрі мали працювати на теренах Китаю. Якими ж щедрими для тієї місії виявилися ласки Святого Йосифа, адже вона була і є однією з найважчих у світі! У день Святого Йоси­фа, а саме 19 березня 1692 року, місіонери отримали від Імператора письмову згоду на проповідування Святого Євангелія по всій країні, що вони впродовж 100 років дарем­но намагались робити. На доказ вдячності вони збудували у м. Пекіні Костел на честь Святого Йосифа. На цьому Костелі був на­пис: латинською, китайською і татарською мовами: «Всемогутньому, Наймилостиві­шому Богу, на Прославу Святого Йосифа, Патрона Китаю. Отці «Товариства Ісусово­го» звели цей Костел 24 квітня 1721 року». Коли у 1730 році під час жахливого зем­летрусу в м. Пекіні, де загинуло 500 тисяч людей, інші Костели зруйнувались, Костел Святого Йосифа вцілів без жодної тріщини, і жоден з місіонерів не загинув. Відомо, що острів, розташований за кількадесят миль від берегів Китаю (на ньому великий Апо­стол Індії св. Франциск Ксаверій у своїй мі­сійній мандрівці до Китаю (2 грудня 1552 року, закінчив своє повне прослави життя), перебував у примітивному ідолопоклонстві аж до кінця ХVІІ ст. Місіонери «Товариства Ісуса», віддавшись під опіку Святого Йоси­фа, провели там місію, а Господь Бог дивом поблагословив їхню працю. Світло Святого Євангелія розігнало темряву ідолопоклон­ства; в день Святого Йосифа, 19 березня 1700 року, о. Кастнер «заклав там наріж­ний камінь під перший Божий дім» та уси­пальницю св. Франциска Ксаверія.

Ось так, дорога християнська душе, ти бачиш наскільки дієвою і значимою є спі­вучасть опіки Святого Йосифа у Католиць­ких місіях! Те довір’я до опіки Святого Йо­сифа, додає наснаги і оживляє місіонерів у поганських країнах і в наш час. Той, хто перечитує періодику «Католицької місії», знає про те, як багато Згромаджень – осо­бливо жіночих, працює під егідою Святого Йосифа на місіях. Найбільша частина шкіл, захоронок, лікарень, наукових закладів у щойно навернених до Святої Віри краї­нах, носить ім’я Святого Йосифа. Цілі мі­сії є присвячені опіці Святого Йосифа, за­ступництво котрого у наверненні тих, котрі «сидять у темряві та в тіні смертній», сяє щораз більшим світлом милосердя Божої Ласки. Наприклад, у місцевості Левістон, що в Північній Америці, у 1875 році було засновано для диких племен нову «Місію Святого Йосифа». У Східній Індії, за 50 км на Північ від Мадури, місіонери збудували в 1866 році чудову святиню Святого Йоси­фа, під час будівництва котрої використо­вували красиві елементи давніх поган­ських святинь. У Таматові, що на острові Мадагаскар й у багатьох інших місцях за­кордонних місій було збудовано (на доказ вдячності на честь Святого Йосифа – Па­трона Місій), чудові святині.

Гадаю, що і ти, дорога християнська душе, цілим серцем прагнеш, аби щвидко здійснилось, виконалось бажання Найсвя­тішого Серця Ісуса, щоб був «один Пастир і одна вівчарня».

Молімось часто до Святого Йосифа в на­міренні щасливих місії по всьому світі, а та­кож за місіонерів.

Підготував

о. Василь Карбунишин, СБССЙ