Погляньмо на образ Святої Сім’ї

Папа Лев ХІІІ в одній із своїх енциклік про Вервицю каже, що в суспільства є три хвороби: перша хвороба – це те, що люди втікають від скромного побожного родинно­го життя; друга хвороба – це та, що людина в сьогоднішньому суспіль­стві не бажає ані крихти потерпіти, вона не вміє перенести терпіння, і третя хвороба людства – воно що­раз то більше і більше забуває про свою надприродну ціль, для якої її Господь Бог сотворив, людина не пам’ятає про небо, і не дбає про щасливу вічність для себе. І далі каже, що Бог, знаючи, що такі хво­роби людства будуть, через Ма­рію подає той великий лік, а саме – святу Вервицю. Через неї Мати Божа лікує ті три найбільші хворо­би. Чому? Тому що в радісних та­їнствах Вервиці людина розважає про велику цінність скромного ро­динного життя, непоказного, яке немає слави, з буденною сірістю, в якій є святість. Як співаємо в пісні:

«Погляньмо на образ Святої Сім’ї, там святість, покора й молит­ва…».

Якраз та перша частина радіс­них таїнств Вервиці вчить нас, які чесноти родинного життя ми має­мо плекати, наслідуючи Пресвяту родину у своєму житті. Пресвята родина була, погорджена, найбід­ніша, мала купу бід, але була най­щасливіша. Те щастя було в серці, в них була любов, злагода, взає­мопорозуміння, вони мали один від одного підтримку, Йосиф від Марії, бо Марія йому не докоряла: «Йо­сифе, а куди ти мене завів? Що, я маю в стайні народжувати дити­ну?! Де ми маємо втікати, не знати де? Тобі приснилося» – і так даль­ше. Одночасно Йосиф був совісним батьком, який дбав, опікувався про Святе Сімейство і це для нас наука, як маємо плекати чесноти Пресвя­тої родини у щоденному житті.

Ліком є страсні таїнства на дру­гу хворобу, коли людина розважає про терпіння Ісуса Христа, вона вчиться (інколи в дуже маленьких терпіннях), відважно терпіти. По­дивіться, всі так часто говорять, а то несправедливо зі мною вчини­ли, а там мені не приписали того, що мені належало, не дали похва­ли. А Христос, коли його коронува­ли, бичували і несправедливо за­суджували, щось говорив на своє оправдання? Нічого. Тільки до Пи­лата пару слів, а решту все мовч­ки переніс. А нам навіть не те що болячка на тілі, але якесь прикре слово – маленьке, жорстке жалить. І ти, людино, вже зриваєшся, а далі сварка, гнів. То ж розважаймо ті страсні таїнства Вервиці і вчімося, як поступати за прикладом Христа. І навіть на ті дрібні, часто словесні погорди чи навіть більші терпіння, вміймо відважно, не нарікаючи, а з піданням Божій волі переносити.

І третім ліком, який походить від розважань славних таїнств, є поціновування скарбів Неба. Наш храм посвячений Вознесінню Го­сподньому, ми подвійно маємо під­носити свої помисли до Вічності, розважати, а як там у Небесно­му Царстві, що я йому відправлю, якою буде там моя радість? Інколи важко нам зрозуміти, проте, маємо намагатися часто розважати про Небесні скарби. Бо про земні ми і так дбаємо, стараємося, щоб у нас була хата, а в ній європобілка, гар­ні умови, щоб ми могли відпочити, прийшовши з роботи. Це нормаль­но. Але який ти будинок зведеш у Небі? Може в тебе буде маленька коробочка, як на дачах, напри­клад, метр на метр збили з дошок, і ти там будеш сидіти? Ну хіба ж ти тут на землі, людино, не живеш короткий час, а там будуть не міль­йони, і не мільярди, хіба не треба трохи переслати в той Небесний банк? Хіба не треба там збудува­ти палац? Треба! А найкраще, що людина може використати у своє­му побуті життя – це відмовляння святої Вервиці. Людино, що ти лю­биш, бо де твоє серце, там і буде твій скарб. Людина може любити оглядати телевізор, дивитися вся­кі фільми, Інтернет, можливо лю­бить випити, гарно поговорити в товаристві, відпочити на природі, але наскільки великою є твоя міра любові до молитви. Чесно кажучи, за період свого священства, заохо­чуючи до святої Вервиці, розумію, що Мати Божа дала лакмусовий папірець – Вервицю, і як людина ставиться до неї, розумієш, що в неї на першому місці, чи любить вона молитву. Я часто заохочую вас не просто до частини Вервиці, я заохочую до повної Вервиці, на­віть часто згадую про Помпейську дев’ятницю. Відмовляючи саме повну Вервицю, ти поставиш на перше місце у своєму житті молитву.

А тепер запитаймо, як ми часто молимось: ввечері – хтось через силу, хтось скаже: «Помолимось на Вервиці, бо місяць жовтень». Вдень неможливо зібратися разом, хай буде ввечері, пробила одинад­цята: всі стомлені, позіхають, на­півсонні поклали голови на ліжко і відбуваємо, а не відмовляємо мо­литву, з нетерпінням чекаючи кін­ця. І це виходить – на тобі Боже, що мені не гоже. Якою ж тоді є якість вашої молитви? В тому ви­падку можемо зробити маленьке порівняння: Вервиця, її частинка – 50 Богородице Діво, кажуть свя­ті, що це духовні троянди. Троянда має приблизно тридцять пелюсток, нехай Отче наш і Богородице Діво (одна пелюстка символізує одне слово). І тепер уявіть собі, якщо ви проспали молитву, то ті пелюстки зів’яли, підігнили, а якщо ви кож­не слово в одному Богородице Діво уважно промовили, розважали, ваша думка не відлітала кудись, то у ваших руках одна красива троянда, уявіть собі, ви маєте по­дарувати 50 троянд Пречистій Діві Марії. А яким вийшов ваш букет, якщо половину Вервиці ви проспа­ли? Зісохлі, наполовину підігнилі. Уявіть собі, чоловіки, особливо старші, згадайте свою молодість, як ви дарували чи даруєте сво­їм дружинам на уродини, іменини 50 прекрасних троянд: приходите до хати і даруєте: половина з того букета – зісохлі квіти… Напевно б жінка викинула його, і все життя пам’ятала про презент. Дорогі мої, коли така людська реакція, то як буде у небесній площині? Ну хіба не треба трохи зусиль, щоби зане­сти Матері Божій добру молитву. І та одна Вервиця вашого зусилля, пару хвилин, а якість – золота.

Вірна зі Львова подала гарне свідчення відносно своєї родини. Так сталося, що диявол помалу розбивав її. Спочатку сварки, не­порозуміння, опісля виявилося, що диявол чоловікові «підсунув» коханку, і чоловік подав на розлу­чення. Вона згадала про Помпей­ську дев’ятницю і молилася. Але який випадок – вона вже майже завершує молитися (якихось пару днів до кінця) і їх з чоловіком роз­лучають. Розлучили. І що далі?! Є підстави, щоб закинути камінчик у наш бік, бо от отець казав, що буде все дано через Помпейську дев’ят­ницю, а тут нема нічого, але ще й гірше. Але що сталося далі? Каже жінка, що хоч це і трапилось, але внутрішній голос підказував моли­тись далі. І почала другу. Не знаю, скільки молилась, але вкінці кон­статую факт – наступив день, коли чоловік прийшов додому і щиро перепрошував, благав почати все з нового аркуша, забути минуле і відновити сімейне життя. Хіба це не духовне чудо? А певно, що так. Коли був вже крах, розлучились, нащо молитись?! Все намарно. І не одні так скажуть. Я не бачу ре­зультату, навіщо далі молитися. Дорогі мої, а може Бог хоче, щоби у вашому серці не була молитва, щоб «виманитити» ласку в Бога, але щоб ви постійно її відмовляли, любили Пречисту Діву Марію, щоб ви постійно мали Вервицю в житті, а тоді для вас буде не одна ласка, а одна за одною. Ця жінка зроби­ла висновок, що не залишить Пом­пейської дев’ятниці до кінця життя, бо диявол без неї знищить сім’ю.

   Поширюючи цю дев’ятницю, я розумію, чому Мати Божа у Фатімі з’являлась шість разів, і всі рази говорила про Вервицю. Можливо, хтось і нам, священикам, закине, що так часто заохочуємо до Вер­виці. Але тепер розумію, що коли ти не частину Вервиці молишся, а повну і постійно, то поставиш Бога і молитву на перше місце. Бо коли частинку – то в основному ввечері, отже, на останнє. А коли – повну, то будеш знаходити час протягом усього дня підносити серце до Ма­тері Божої. І коли ми, пам’ятаючи про Пречисту Діву Марію, роздуму­ємо про Бога, про Матір Божу, то в тисячу разів більше вони про нас будуть пам’ятати, берегти від уся­кого гріха, нещастя, біди, будуть благословляти в праці. І це все по­чинаєш розуміти саме тепер.

Одна жінка розповідає: «Я була в Апостольстві молитви, молилась Вервицю, але аж тільки тепер, коли почала повну Вервицю, молитва в моєму житті стала на перше місце. І треба так зробити кожному». І не один скаже, хто буде так молитися. Але подумаймо про плоди. Хто від­мовляє Вервицю вдень каже собі: «Соромно мені сказати погане сло­во, бо я часто розважаю таємниці Вервиці, мені не личить такі слова говорити». Не одна людина таким чином може викорінити свої що­денні переступи, бо Господь дасть ласку стримання в тому чи іншому гріху. Тому так важливо, щоб ми неустанно молились.

Інший випадок теж про родину. Одна наша парафіянка розказа­ла про свою знайому, чоловік якої за кордоном. Приїжджає один-два рази в рік. Коли зустрічі чолові­ка і дружини рідкісні, мало-пома­лу черв’ячок їсть відносини. Жін­ка звикла без чоловіка, владнала своє життя. Робила тільки так, як вона хотіла. Чоловік заважав. По­чиналися сварки. Дружина не мог­ла дочекатися, коли він вже поїде, і вона буде мати спокій. Отак воно починалося. А лукавий не спав, звів жінку з якимось чоловіком, з яким вона не сварилася, все було гарно, мила розмова, не до порів­няння, як із своїм – постійні свар­ки. Так лукавий крутив. Хоч вона добре розуміла, була на реколекці­ях, усвідомлювала, що таке шлюб, що так чинити гріховно, але споку­са була така велика, що вона ви­гнала чоловіка з дому. «Я його вже не люблю», І що тут поробиш?! Так лукавий може засліпити розум. І тій подрузі стало жаль своєї приятель­ки. Вона почала за неї відмовляти Помпейську дев’ятницю, бо та була глуха на слова опам’ятання. Моля­чись, просила: «Мати Божа, поке­руй. Мені жаль її, жаль, що так ста­лось у її житті. Наверни її. Поєднай сім’ю». Не знаю, молилась один чи декілька разів. Але тривало це довший час, близько півтора-два роки. І ось чоловік якось попросив про зустріч з дружиною, налаго­дилась розмова, далі помирилися, відновили подружнє життя. «Через деякий час, я запросила їх до себе в гості на якесь свято. Дивлюся на них і бачу, як вони туляться одне до одного, як молодята, ніби нічо­го й не було. І любов повернулася і щастя», – розповідає подруга. І що треба було? Треба було просто взяти Вервицю до рук і прогнати того лукавого.

Дорогі мої, це не тільки одинич­ні випадки, які можемо розповісти. Їх є дуже багато. Дорогі мої, заохо­чую щиросердечно до молитви мо­лодих і старших, не тільки жінок, але й чоловіків, які мають бути прикладом у сім’ї. Бог благосло­вить вашу працю, захоронить від усякого нещастя, біди. Одночасно заохочую молодь, діти, ви деколи сидите годинами в Інтернеті, со­цмережах і воно вам не приносить жодної користі. Дехто вибирає свій стан, куди йти навчатися, де робо­ту знайти, а з ким провести своє майбутнє життя – це немаловажна річ, дорога молоде. Треба просити за доброго чоловіка, доб- ру дів­чину. Подивіться навколо: рік-два пожили – і кінець, більше не мо­жуть жити, а шлюб брали! І шо потім? Крах сім’ї. Ні назад, ні впе­ред. То є так важливо – не я шукаю собі, але хай Мати Божа покерує, щоб вибрали того, з ким побудую добру сім’ю. Моліться за себе, за своє майбутнє, не тільки один раз, а постійно, а можливо, хто й іншу має потребу. Хай Мати Божа обері­гає нас, але не будьмо ліниві, щоб ми не були такі, які не вміли по­просити. Мати Божа навчила нас, дала засіб, як випросити надзви­чайні ласки. Тому будьмо свідомі і користаймо в той тяжкий час для християнської родини, для нашого народу і світу.

Дякуємо, Матінко Божа, за се­редник, який захороняє нас від гріхів і спокус цього світу. Амінь.

о. Андрій Коваль, СБССЙ