Вислови Святих Отців про піст

Піст такий давній, як саме людство. Він приписаний ще в раю. Адам дістав цю першу заповідь:"З дерева ж пізнання добра і зла не їстимеш" (Буг. 2,17). Це "не їстимеш" — то наказ посту і стриманості. Якщо б Єва постила на плід дерева того, ми тепер не мусіли б постити... Нас зранив гріх, і ми мусимо лікуватися покутою. Покута ж без посту— безвартісна

(св. Василій Великий, Про піст 1).

 

Тому що ми не постили, нас прогнано з раю. Чинімо, отже, піст, щоб до раю знову повернутися! Хіба не бачиш, що Лазар через піст увійшов до раю?.. Не виправдовуйся неміччю тіла і слабістю! Це ж ти не переді мною виправдовуєшся, але перед тим, хто все знає.

(се. Василій Великий, Про піст 1).

 

Піст — це вірний сторож душі, вірний товариш тіла, зброя тих, що завзято борються, вишкіл для атлета. Піст проганяє спокуси, намащує до побожності, є другом поміркованості й чистоти. На війнах він дає мужність, а в мирі — спокій. Він робить християнина святим.

(се. Василій Великий, Про піст 1).

 

Піст заносить молитву до неба, стає для неї крилами до лету вгору. Піст — приріст домів, мати здоров'я, вихователь молоді, окраса старців, добрий супутник, вірний друг дому для подружжя.

(се. Василій Великий, Про піст 1).

Не шукай користі тільки в самому стриманні від страв! Правдивий піст — це усунення гріхів. "Усувай усяке братання з неправдою" (Іс. 58, 6). Прости ближньому образи... Ти не їси м'яса, але пожираєш брата. Стримуєшся від вина, але не поконуєш своєї зарозумілості... Гнів — це пияцтво душі, бо він її приголомшує, подібно як вино.

(се. Василій Великий, Про піст 1).

Постом я називаю не тільки стриманість від страв, але щось більше — стриманість від гріхів.

(се. Йоан Золотоустж, Про статуї 10).

У пості перебуває страх Божий, а плоди його — святість, непорочність, довір'я до Бога, небесне царство, життя вічне.

(се. Йоан Золотоустж, На початок святого Посту).

Можна багато постити і не дістати за це нагороди. Чому? Бо стримуючись від їжі, не здержувалися від гріхів. Не їли м'яса, а з'їдали доми бідних. Не впивалися вином, а п'яніли злою похіттю. Проводячи весь день без їжі, перебували на сороміцьких видовищах... Яка користь із посту, коли ти позбавляєш тіло дозволеної законом їжі, а душі даєш протизаконну поживу?

(св. Йоан Золотоустж, Про покаяння 4).

Після Чотиридесятниці звичайно всі запитують проте, скільки хто тижнів постив. Від одних можна почути, що вони постили два, від інших — три, а ще від інших — всі тижні. Та яка користь з посту, якщо ми провели його без добрих діл? Коли хтось скаже: "Я постив цілу Чотиридесятницю", то ти скажи:"Я мав ворога і примирився, мав звичку злословити й залишив її, мав привичку божитися і позбувся тієї дурної привички".

(св. Йоан Золотоустж, Про статуї 16).

Справжній піст — це віддалення від себе злого, здержливість язика, стримання себе від гніву, здавлення в собі лихих пожадань, обмови, брехні, кривоприсяги. Бути вільним від тих речей — це справжній піст. І саме в цьому лежить добро посту.

(св. Василій Великий, Про піст 2).