Засоби Богородичного культу

"Не бійся, Маріє! Ти бо знайшла ласку в Бога" (Лк. 1, 30)

“Се бо от нині ублажат мя всі роди”

Освячування через щоденне виконування обов’язків*

Традиція навчає, що земне життя Богородиці було вбоге, наповнене працею і “зберіганням Божих слів у серці”. У скромних умовах і постійних трудах Марія досягала щораз вищого ступеня святості. Якщо хочемо поглибити в собі справжній Богородичний культ, мусимо навчитися поєднувати працю з молитвою та освячувати себе через совісне виконання обов’язків свого стану.

 

Марійська Дружина

Марійська Дружина – станова організація, метою якої є поширення Богородичного культу. Члени Марійської Дружини стараються бути апостолами серед інших з допомогою молитви, слова і доброго прикладу. На українських землях Марійські Дружини започаткував митрополит Йосиф Рутський і в XVII та XVIIІ сторіччях вони охопили всі школи під проводом отців-василіян. Після Першої світової війни у нас було близько 240 Марійських Дружин шкільної молоді, майже 20 Дружин інтелігентного жіноцтва і кільканадцять Дружин селянської молоді. Всіх членів було понад 21 000. Духовні провідники цих організацій можуть розповісти безліч чудесних фактів благородного впливу Богородичного культу на душу української молоді і жіноцтва. Отож, стараймося відновити цей спосіб почитання і поширення культу Пресвятої Богородиці в Україні.

 

Паломництва, прощі, відпусти

Варто подбати насамперед не про зовнішню організацію прощі, а про внутрішню користь і збагачення нашої душі, щоб усі учасники приступили до Святих Тайн і одержали повний відпуст для своєї душі, щоб здійснилися слова єпископа Йосафата Коциловського, ЧСВВ: “Ми прийшли по відпуст, а не тільки на відпуст”.

 

Марійські заходи

Добрим засобом поширення Богородичного культу є виконання та розповсюдження записів марійських пісень.

 

Загальнонаціональні засоби Богородичного культу в Україні

Наш народ одночасно з християнством прийняв і глибоке почитання Пресвятої Богородиці. Князь Володимир збудував величавий храм у честь Пречистої – Десятинну церкву. Як доказ нашої любові до Богородиці, на Східній Україні майже половина всіх храмів, а в Західній Україні майже ? всіх храмів були присвячені Діві Марії.

Українці завжди почитали Богородичні ікони, зокрема почаївську, зарваницьку, крехівську, гошівську. Дбаймо і тепер про те, щоб у кожні хаті був образ Богородиці. Родинні ікони освячують українську хату, вони не дозволяють, щоб у тій хаті діялися недозволені речі.

Посвята народу Божій Матері. Понад 900 років тому володар України Ярослав Мудрий “предал люди своя і град Киев всеславній, скорій на помощ християном святій Богородиці”. Подібно вчинив і князь Володимир Мономах 1111 року. І митрополит Київський та Галицький Йосиф Вельямин Рутський, вписуючись як митрополит до Марійської Дружини в Кракові 1637 року. Так само зробила наша Українська Повстанська Армія, вибираючи своїм святом празник Покрови Пречистої Діви.

Посвятімо себе, свої родини, свої парафії Богородиці.

 

Вселенські (католицькі) засоби Богородичного культу

Немає празника і ні однієї Святої Тайни, в якій не було б марійського елементу в тому значенні, що всі Святі Тайни дають ласку, вислужену мукою Христа, в якій Богомати брала участь як Співспасителька людського роду. Тому ми повинні засвоїти собі ті засоби Богородичного культу, що їх нам подає Церква, і почитати Богородицю з Церквою, в Церкві і так, як Церква.

В Марії ми почитаємо всі ласки й привілеї, якими сам Бог обдарив Її і яких Вона удостоїлася через свою вірність і послух.

Ми повинні зрозуміти, якою є участь Пречистої Діви Марії у справі відкуплення людства, і аж тоді ми зрозуміємо ту правду, що Богородиця стоїть у самому осередку християнства, у самому осередку Христової Церкви на землі. Тому Вона є найкоротшим шляхом до Христа і до самого Триєдиного Бога.

За кн.: Отець Іриней Назарко, ЧСВВ.
Поширення культу Богородиці. – Нью-Йорк: Друкарня “Луна”, 1960. – 48 с.

*Закінчення.