Про кризу та секуляризм

У Ватикані констатують: чернечим орденам та згромадженням нині загрожує “криза”, викликана, зокрема, прийняттям “секулярної ментальності” та відмовою від традиційних методів і форм діяльності.

Кардинал Франк Роде, префект Конгрегації Інститутів богопосвяченого життя й Товариств апостольського життя, вважає, що проблеми набагато глибші, аніж просто зменшення числа покликань до чоловічих та жіночих чернечих згромаджень. “Криза, якої зазнають певні чернечі спільноти, особливо у Західній Європі та Північній Америці, відображає глибшу кризу європейського та американського суспільств. Це все зневоднило джерела, які протягом століть живили чернече та місіонерське життя Церкви”, – заявив кардинал Роде 3 лютого 2010 р., під час візиту до Неаполя (Італія). На початку лютого ц.р. кардинал виступав на конференції з питань чернечого життя, організованій митрополією Неаполя. Ватиканська газета “L’Osservatore Romano” опублікувала найголовніші тези його доповіді.

“Секуляризована культура заволоділа розумом та серцями певних ченців і черниць, певних спільнот, які трактують це як відкритість до осучаснення та спосіб стати ближчими до сучасного світу”, – зауважив кардинал, наголосивши, що скорочення числа ченців і черниць набуло стрімкого характеру після Другого Ватиканського Собору.

Кардинал зауважив, що перед викликом старіння членів згромаджень і скорочення покликань багато релігійних згромаджень вдалося до практики “іноземних покликань” у місцевостях на кшталт Африки, Індії чи Філіппін. Він сказав, що ордени мають пам’ятати: якість покликань важливіша за їхню кількість. “В умовах кризи дуже просто звернутися до облудної та руйнівної практики урізання або зниження критеріїв та вимог до кандидатів для їхнього приєднання до богопосвя­ченого життя, щодо їхньої початкової та постійної формації”, – підкреслив префект.

Так чи інакше, продовжив він, “величезна кількість ченців не є аж такою необхідністю” для того, аби чернечі згромадження довели свою вагомість. Префект твердить: зараз набагато важливіше, аби чернечі згромадження “подолали егоцентризм, у якому вони дуже часто замикаються, і відкрилися на спільні проекти з іншими інституціями, місцевими Церквами та віруючими-мирянами”.

Нині кардинал Роде за дорученням Святого Престолу спостерігає за офіційною Апостольською візитацією жіночих інститутів богопосвяченого життя у США, аби з’ясувати, чому зменшилося число тамтешніх черниць протягом останніх 40 років, а також вивчити спосіб життя у чернечих спільнотах.

Кардинал Роде каже, що сьогодні для всіх чернечих орденів безсумнівно важче знайти молодь, готову відмовитися від поверхневої сучасної культури і продемонструвати здатність до самовідданості й жертовності. Якщо на цьому не зосереджуватися під час формації, вважає префект, до чернечих згрома­джень приходитимуть особи, позбавлені відданості й, найімовірніше, це може надто далеко завести.

Проте, на думку кардинала, на ці виклики не варто дивитися лише скептичним оком. Нинішній момент може допомогти чернечим орденам краще усвідомити себе як “альтернативу панівній культурі смерті, насилля й зловживання” і засвідчити, що їхня місія полягає у тому, аби проголошувати життя і надію на прикладі Христа*.

 

Джон ТЕВІС, Catholic News Service (США),
4 лютого 2010 р.
(скорочений переклад “КВ”)

 

*Нині у Конгрегації Інститутів богопосвяченого життя й Товариств апостольського життя триває робота над двома документами, покликаними поглибити релігійне життя у чернечих спільнотах. Один з них присвячений молитві у житті ченців; другий – ченцям-братам, які не мають священицького сану.

 

Передрук з журналу “Католицький вісник”
4 (481) 28 лютого 2010 р.