Про Святу Тайну Єлеопомазання
Чи можемо ми зрозуміти Милосердя Боже, яке солодкий Ісус приносить нам у хворобі, як полегшу в терпіннях, що служать для життя вічного. Любов Божа не опускає нас ні на хвилю в цій земній подорожі. Коли приходимо на світ, через Хрещення відкривається нам Небо, яке було замкнене через гріх Адама і Єви. А коли втратимо ласку Божу, в тайні Сповіді можемо знову її отримати.
Але на цьому доброта Божа не закінчується. При Миропомазанні уділяється Св. Дух, просвічує наш розум, оживляє нашу віру, без якої не можна подобатися Богу. Серед праць і боротьби скріпляє нас Тілом і Кров’ю Своєю і дає відчути передсмак того щастя, котре святі відчувають у Небі. Але людину чекає смерть, як кара за гріх, і тому спішить до нас з поміччю в тій останній хвилі, бо хоче полегшити наше терпіння і дати можливість заслужити на життя вічне, зміцнює нас перед нападом диявола, який з великою силою бореться за людську душу.
Всі Святі Тайни, як і Тайну Єлеопомазання, установив Ісус Христос для нашого добра. Деколи ця Тайна повертає хворому цілковите здоров’я. А коли – ні, то завжди примножить здоров’я душі.
Хто може приймати Тайну Єлеопомазання, коли і як часто?
Приймати може кожен дорослий християнин, який у стані тяжкої недуги, і то не тоді, коли вже втратить пам’ять, але завчасу, при свідомості. Приймати цю Тайну належиться стільки разів, скільки разів навідає небезпечна хвороба. В одній хворобі, як правило – один раз, але коли з хвороби вилікувалися і потім знову в цю саму хворобу впали, то можна більше разів. Перед цією Тайною слід висповідатися, оскільки це є тайна живих, тобто для тих, які перебувають в стані ласки освячаючої, тоді вона уділить повноцінну ласку хворій людині.
У Святому Письмі читаємо: якщо хтось хворіє між вами, хай покличе пресвітерів церковних і над ними хай помоляться, намастивши його оливою в Господнє ім’я, і молитва віри спасе недужого.
Тайна Єлеопомазання – привертає здоров’я душі, дає сили до боротьби з дияволом, уділяє солодкі потіхи, в серці оживляє надію, бо представляє Бога не як справедливого, але як доброго і співчутливого Батька.
Кожна хвороба є цінним даром Небес, бо пригадує нам про Бога, відволікає від речей сотворених, від приємностей.
Бо на лоні смерті людина замислюється над своїм життям, збуджує жаль за гріхи, навертає сльози на очі. Тоді постановляємо поправу, якщо добрий Бог поверне нам здоров’я. У хворобі починаємо боятися справедливості Божої і вічних кар, які готує Бог для нерозкаяних грішників. У хворобі подаємо руку неприятелеві і відшкодовуємо нами нанесену шкоду.
Кожна довша хвороба виходить людині на користь, якщо людина вміє з неї користати. Багато з нас лише на суді Божому пізнають, що хвороби охороняли нас від пекла і довгих мук чистилища.
Часто між людьми шириться фальшива думка: якщо священик іде до хворого уділяти Єлеопомазання чи сповідати, то хворий вже мусить померти. Тайна Єлеопомазання не приносить хворому смерті, а навпаки, приносить полегшення, вона очищає з гріхів повсякденних, які людина поповняє під час хвороби. Хворий в терпіннях часто не покладається на волю Божу, навіть за такі гріхи треба було б покутувати кілька років в чистилищі, а ті гріхи змиває, згладжує Тайна Єлеопомазання.
Інші наслідки Тайни Єлеопомазання
Потіха в терпіннях: не один з нас знає, як терпить недужий, який неспокій, тривога находить на нього. Один бачить, що ще такий молодий, а вже треба покидати світ. Другий бачить свої статки, свою працю, а тут лунає голос все залишити. Ще інші бачать і чують плач своєї жінки, дітей, бачать їхню журбу, як смерть починає морозити ноги й не дає промовити ані слова. О яка спасенна тоді Св. Тайна Єлеопомазання! За її ласкою хворий пізнає, що терпить справедливо, що своїми гріхами заслужив на ще більші муки, потішає себе, що треба приймати все, як Бог дає, кориться перед Провидінням Неба і каже: «Хай буде Божа воля».
Св. Тайна Єлеопомазання скріпляє сили проти спокус.
Святий Єлизар, монах чину Св. Франциска, жив так побожно, що його життя було подібне на життя ангелів. Коли прийшла на нього тяжка недуга, то зносив її терпеливо і весело. Але раптом прийшла на недужого тривога. Його очі стали дивитися з переляком, святий почав кричати: «Мій Боже, яка страшна сила диявола». Священик уділив Тайну Єлеопомазання – і лице його враз заспокоїлося. Поглянув весело на тих, що стояли біля його ліжка і сказав: «Я переміг Божою ласкою».
Як хворий має поводитись, щоб отримати користь із Тайни Єлеопомазання?
Оскільки говоримо про Тайну Єлеопомазання, то треба згадати, як хворий має поводитись, щоб отримати з неї користь. Найперше, він має прагнути Св. Єлею. Ап. Яків виразно каже: «Чи хворіє хто з вас? Хай покличе пресвітерів Церкви». Тими словами він хоче сказати: «Мої браття, коли попали в недугу, коли бачите небезпеку, то подбайте понад усе, щоб до вас прибув священик, не чекайте аж інші наженуть вас до того, не чекайте поки втратите притомність і не будете розуміти, що діється навколо вас».
Хворий повинен не лише прагнути священика, але завчасно приготуватися, тобто розглянути свою совість, пригадати собі гріхи і збудити за них жаль. Перед Св. Єлеєм недужий приймає, звичайно, ще дві Тайни, а саме – Покаяння і Євхаристії. Може котра з давніх сповідей була святотацька, може ще який гріх точить твоє серце, добре це все згадати у цій сповіді, бо ніхто не знає, чи Богу подобається підвести його з постелі, чи ні.
Також при намащуванні єлеєм хворий має збудити в собі віру. Коли Ісус Христос оздоровляв хворих, то казав до кожного: «Твоя віра спасла тебе». Тими словами Спаситель хотів сказати: «Оздоровляю тебе, бо ти вартий цього за те, що визнаєш моє Божество і силу». Апостоли повертали неду- жим здоров’я, бо вони вірили в Божу силу, котра діяла через них. Так само кожен має вірити, що та сама Божа сила є в інших Святих Тайнах і що Св. Єлей може принести потіху в терпінні, скріпити душу і тіло.
Крім віри, маємо мати надію на Милосердя Боже, яке в цій Тайні невидимо діє.
Якщо хворий при пам’яті, то має подякувати Богу за те, що дозволив отримати цю Св. Тайну і здатися на волю Божу.
Коли видужає, то найперше мав би піти до церкви, пам’ятаючи, що його лікарем був Господь Бог.
У нас є звичай зволікати зі Св. Єлеєм. Але хай так не буде. Краще попросімо і запитаймо священика, чи може хворий отримати Тайну Єлеопомазання, а священик і вирішить.
Під час Тайни священик відчитує молитви, благаючи Милосердя Божого, потім намазує очі, вуха, уста, ноги, руки і благає Бога о прощення всіх гріхів, котрі хворий кожним членом свого тіла поповнив.
Живімо побожно, молімося про щасливу годину смерті і не будемо боятися, і Бог нас не відкине від себе. Амінь.