Коли чума вразила Венецію, її мешканці збудували цей храм

Сьогодні може бути важливим згадати, як віра врятувала одне з найулюбленіших місць на світі — Венецію — від чуми.

Сьогодні може бути важливим згадати, як віра врятувала одне з найулюбленіших місць на світі — Венецію — від чуми. Ті, хто часто відвідують Венецію, напевно добре знають храм Redentore, тобто Відкупителя, — величну будівлю з неймовірним куполом, яка височіє над островом Джудекка. Але мало хто знає, що II Redentore збудували 1592 року на знак подяки Богові за допомогу в боротьбі з епідемією чуми, яка забрала понад третину мешканців міста.

Чума в Італії

У 1575-1577 роках раптовий спалах чуми вразив тодішню Венеціанську республіку і забрав майже 50 тисяч життів. Близько третини мешканців міста втратили життя через хворобу, зокрема відомий художник епохи Ренесансу, Тіціан. 1576 року, на піку епідемії, сенат постановив збудувати храм, щоб молитися до Бога про допомогу в боротьбі з хворобою. Дож Альвізе І Моченіго, правитель республіки, обрав для проектування будівлі одного з найвідоміших архітекторів Ренесансу Андреа Палладіо, який вирішив, що храм має бути однонавовий з трьома бічними каплицями. За взірець фасаду архітектор взяв римський Пантеон, тоді як 15 сходинок, які ведуть до входу, нагадують про Єрусалимський храм. Палладіо хотів створити монументальну споруду, що закликала би до віри в Бога; віри, яку плекали християни всіх часів. Незабаром після закладання першого каменю Палладіо поставив невелику «тимчасову» дерев’яну церкву на час будівництва самого храму. Ця дерев’яна капличка стояла на плаву і з’єднувалася з рештою міста за допомогою понтонних мостів і човнів, які дозволяли правителям та священикам дістатися до Дарохранительниці. 20 липня 1577 року, лише за кілька місяців після рішення міста про збудування храму з проханням про допомогу Бога, влада оголосила про закінчення епідемії чуми. Радісна процесія човнів, які виринали з кожного куточка затоки, подалася до «храму на плаву», щоб подякувати Богові за порятунок міста. Відтоді венеціанці щороку збираються 20 липня на святі Феста дель Реденторе на згадку про позбавлення від чуми. Церемонія розпочинається феєрверками напередодні ввечері. Наступного дня венеціанці вирушають каналами до храму на човнах, чиє багате оздоблення — це прояв вдячності за щасливе завершення важкої глави їхньої історії.

Мер Венеції довірив місто Марії

У наші дні, зіткнувшись зі спалахом коронавірусу, який особливо зачепив північну Італію, мер Венеції Луїджі Бруньяро ввірив місто, Венеціанський регіон і всю Італію Непорочному Серцю Марії. Ця урочиста подія відбулася 13 березня 2020 року перед образом Божої Матері в базиліці Madonna della Salute. Мер розповів про це в своєму акаунті в Твітері: «Поновивши обітниці, складені Serenissimo (Найсвітліша — розмовна назва колишньої республіки Венеція), сьогодні вранці ввірив себе, Венецію і всю Італію Матері Божій — Зціленню хворих. У цей складний час ми маємо вірити, що всі разом, об’єднані, ми станемо сильнішими, ніж дотепер», — написав Луїджі Бруньяро.

Джерело: credo.pro