Судова реформа у Ватикані

Новий закон про судоустрій заміняє попередній, що діяв від 1987 року. Тепер передбачено більшу незалежність суддів, спрощення системи, чіткіше розділення між слідчими та судовими органами.

Папа Франциск проголосив новий закон про судоустрій у Державі-місті Ватикані (закон № CCCLI). Цей документ заміняє введений 1987 року в дію закон святого Йоана Павла ІІ, повідомляє Vatican News.

Необхідність осучаснення законодавства постала з огляду на численні та важливі зміни, запроваджені у законодавство протягом цього періоду, зокрема, в економічно-фінансовій та кримінальній сферах, а також унаслідок підписання численних міжнародних конвенцій.

Нове законодавство, насамперед, стверджує більшу незалежність судових органів, які ієрархічно залежать виключно від Святішого Отця та керуються виключно законами, виконуючи свої завдання безсторонньо. Судова влада отримує відповідну судову поліцію, обов’язки якої виконуватиме корпус Ватиканської жандармерії, а на час мандату всі представники судової влади отримують ватиканське громадянство.

Запроваджено зміни в складі трибуналу, спрощено судову систему. Новий закон визначає критерії, необхідні для призначення суддів, як трибуналу, так і апеляційної палати і (частково) касаційної. Надано перевагу університетським викладачам, щоб гарантувати більшу незалежність у виконанні судових функцій, що випливає з наявності робочого місця поза Ватиканом. Можуть бути призначені також відомі юристи з підтвердженим досвідом. Вимагається, щоби принаймні один із суддів був експертом у канонічному праві, яке є першочерговим джерелом ватиканського права.

Важливі зміни стосуються сторони, яка представляє обвинувачення. Передбачено призначення автономного очільника Бюро промотора справедливості, відокремленого від трибуналу, із запровадженням шерегу положень, яких раніше бракувало.

Крім звичайного складу касаційної палати, що включає голову та двох кардиналів, які є членами Апостольської сигнатури, нове законодавство передбачає можливість розгляду справи колегією суддів, до якої увійдуть додаткові судді, призначені на трирічний термін.

У тому, що стосується адвокатів, серед вимог для включення до реєстру з’явилася (для адвокатів Римської Роти) вимога наявності адвокатської ліцензії в державі проживання, тобто самого диплому про відповідну освіту недостатньо. Від усіх адвокатів також вимагається знання канонічного та ватиканського права. Захист у касаційній інстанції зарезервовано для адвокатів Святого Престолу, Римської курії, з можливими винятками, якісанкціонує голова касаційної палати. Визначено також можливі дисциплінарні заходи щодо адвокатів, чого не було в попередньому законодавстві.

Папа також переніс дату початку судового року на 1 січня.

Джерело: credo.pro