Землетрус у Хорватії: обвалився шпиль собору в Загребі

В неділю 22 березня 2020р., в хорватській столиці стався землетрус силою 5,3 бала за шкалою Ріхтера.

Два підземні поштовхи середньої потужності протягом близько пів години викликали серйозні пошкодження численних будівель, зокрема лікарні, кількох храмів та готичного кафедрального собору Загреба. З катедри впав шпиль, пробивши дах храму.

Є кілька десятків поранених людей, загинув 15-річний хлопець.

Своє співчуття постраждалим після традиційної недільної молитви «Ангел Господній» висловив Папа Франциск. За словами прем’єр-міністра хорватського уряду Андрея Пленковича, це був найсильніший землетрус в околицях Загреба за останні 140 років.

Європейський середземноморський сейсмологічний центр (EMSC) повідомив, що потужність першого поштовху, який стався о 6.24 ранку, сягнула 5,3 бала, а наступного, о 7.01, — 5 балів магнітуди. Внаслідок цих поштовхів обвалилося чимало мурів, повипадала цегла з дахів, а на фасадах численних будинків з’явилися тріщини. Інформаційні портали і соцмережі розміщують фотографії вулиць, засипаних уламками, і побитих автомобілів.

Із вежі кафедрального собору Внебовзяття Пресвятої Діви Марії, свв.Стефана і Владислава, який є символом міста, з понад 100-метрової висоти упав шпиль із хрестом, який увінчував башту, і пробив дах. Це місце молитви вже вдруге випробовують землетруси: попередній стався 1880 року.

Постраждав також єпископський палац, розташований обік кафедрального собору. «Все порозкидуване, ми переживаємо величезний шок», — сказав ректор загребської катедри о.Йосип Кухтіч. Через побоювання, що ще можуть бути поштовхи, храм поки що зачинено.

Постраждали також інші храми у Загребі й околицях. Католицька агенція IKA оприлюднила відео зсередини храму в Ремете, на якому показано перші секунди першого поштовху. За мить після цього всередину храму почали обвалюватися частини фресок. На зовнішніх стінах храму з’явилися тріщини, повідомив настоятель о.Маріо Антоніо Сірко.

Загребська катедра — символ столиці Хорватії, а також перша і найважливіша готична будівля міста. Її будували з кінця ХІІІ століття на руїнах попереднього храму, що був у романському стилі.

Як Загреб, так і його катедра вже були пошкоджені землетрусами. 1880 року була зруйнована головна нава і дзвіниця храму. Відбудувати її (в неоготичному стилі) взявся віденський архітектор Фридрих фон Шмідт. Однак недбалість комуністичних часів викликала серйозні пошкодження у будівлі катедри, тому 1990 року розпочалась її ґрунтовне оновлення.

Джерело: credo.pro