УНІКАЛЬНИЙ ІКОНОСТАС ВІДРЕСТАВРУЮТЬ У ГРЕКО-КАТОЛИЦЬКОМУ КАФЕДРАЛЬНОМУ СОБОРІ УЖГОРОДА

В Ужгороді відреставрують внутрішні розписи та унікальний іконостас у Хрестовоздвиженському греко-католицькому кафедральному соборі.

Джерелом фінансування реставраційних робіт є гроші єпархії та гранту Європейського Союзу – Програми Європейського Інструменту Сусідства «Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна» 2014-2020 років.

Цей грантовий проект має назву HUSKROUA/1702/3.1/0130 «Реставрація спільної історичної та культурної спадщини Словаччини та України». Про це інформує Карпатський об’єктив.

У сусідів реконструюють Урбанову вежу. Це визначна пам’ятка, одна з найстаріших будівель словацького міста Кошице.

«Це проект, який фінансуєтся у більшій часті Європейським Союзом з бюджетом 1 мільйон 50 тисяч євро, – коментує Євгеній Лукша, менеджер проекту ЄС «Реставрація спільної історичної та культурної спадщини». – Виконується у партнерстві двома організаціями. Головну роль у проекті грає Громадська організація з міста Кошиць, яка має назву «Перли готіцкой цести». У Закарпатській області виступає управління Мукачівської греко-католицької єпархії, загальна кошторисна вартість української частини робіт становить близько 450 тисяч євро.

Хрестовоздвиженський собор в Ужгороді – це пам’ятка архітектури національного значення. Головна святиня Мукачівської греко-католицької єпархії та резиденція єпископів. Храм є однією з найбільш ранніх пам’яток барокового мистецтва в Україні. Зводити його почали ще в 1640-му році. Проект Європейського Союзу передбачає реставрацію настінних фресок та склепіння центральної нави, відновлення іконостасу, датованого кінцем 18 століття.

Владика Мілан Шашік, єпископ Мукачівської греко-католицької єпархії каже, що це дуже великий проект. «На який ми самі би не були спроможні за жодних обставин. Тому я вдячний тим, які виписали цей тендер. Протягом 245 років було багато різних втручань до цього собору. Перебудовані вежі, розпис мінявся. І зараз потрібно відновити те, що можна відновити». У храмі є цілий комплекс живопису відомих митців Йосипа Бокшая та Фердинанда Видри.

Менеджери проекту оголосили тендерні торги. Заявки від підрядників, що здатні фахово відреставрувати собор, приймають до 24 квітня.

Після оголошення переможця, до роботи можна приступати одразу. У храмі вже встановили риштування. За якістю робіт пильно стежитиме наглядова рада. Підрядник має впоратися за два роки.

Та мета проекту – не тільки врятувати живопис. Оновлений храм допоможе у розвитку релігійно-культурного туризму. Проектом заплановано підготувати й надрукувати кишенькову книжку для туристів і паломників. Про історію і реставрацію іконостасу собору. Це допоможе популяризувати пам’ятку архітектури.

Джерело: risu.org.ua