Європарламент підтримав контроверсійний звіт, який характеризує аборти як «права людини»

У четвер, 24 червня, Європарламент ухвалив звіт, який описує аборти як «важливу медичну допомогу» і намагається переосмислити відмову від проведення аборту з міркувань сумління як «відмову від надання медичної допомоги».

Цей звіт, відомий як звіт Матіча — за іменем хорватського європосла, соціаліста Предрага Фреда Матіча, який займався його підготовкою, — присвячений питанню «сексуального та репродуктивного здоров’я і прав». Порушення цих прав, до яких, згідно зі звітом, належить і аборт, вважається «формою насильства щодо жінок і дівчат». 378 членів Європарламенту, законодавчого органу ЄС, проголосували «за» звіт, 255 — «проти», ще 42 депутати утрималися.

Раніше парламентарі відхилили дві спроби заблокувати суперечливий звіт. Католицькі лідери та активісти пролайф-руху також закликали відхилити його.

Напередодні голосування Предраг Матіч виступив у дебатах, під час яких сказав: «Завтра великий день для Європи та всього прогресивного світу. Завтра ми вирішимо, як позиціонувати Європу: як спільноту, що живе у ХХІ чи у XVII столітті. Не можна дозволяти, щоб історія запам’ятала нас як останніх».

Парламентська мережа з критичних питань, яка базується у Вашингтоні, США, назвала звіт «екстремальним» і «радикальним». Секретаріат Комісії Конференцій єпископів ЄС висловив тривогу з приводу його тексту, сказавши, що класифікація абортів як «основної» медичної послуги є «етично невиправданою».

Архієпископ Станіслав Гондецький, голова польської Конференції католицьких єпископів, також розкритикував звіт. «Аборт — це завжди порушення права людини на життя, особливо огидне, оскільки воно стосується життя найслабшої і абсолютно беззахисної людської істоти. Отже, це вираз найбільш несправедливої дискримінації», — сказав він.

Звіт Матіча, який офіційно називається «Звіт про стан сексуального і репродуктивного здоров’я та прав у ЄС в рамках охорони жіночого здоров’я» був прийнятий до розгляду Комітетом Європейського парламенту з прав жінок та ґендерної рівності 11 травня 2021 року. У пояснювальній записці до документа стверджувалося, що «звіт надійшов у вирішальний момент, коли реакція та регресія у питаннях прав жінок набирають обертів і сприяють послабленню набутих прав і загрозі жіночому здоров’ю».

Двоє членів Європарламенту, Маргарита де ла Піза Карріон і Ядвіга Вишневська, висловили «позицію меншості», аргументуючи це тим, що звіт не має «жодної юридичної чи формальної сили».

 «Це виходить за рамки компетенції Європарламенту у вирішенні таких питань як охорона здоров’я, сексуальне і репродуктивне здоров’я, а також аборти і освіта, оскільки такі законодавчі повноваження належать державам-членам, — заявили вони. — Звіт розглядає аборти як право людини, якого немає у міжнародному праві. Це порушення Загальної декларації про права людини та основних домовленостей, а також практики Європейського суду з прав людини і Суду Європейського Союзу». 

У Європейському центрі права і справедливості, що базується у Страсбурзі, припускають, що прихильники звіту прагнуть «ввести нову норму, не вдаючись при цьому до того, що з першого погляду здавалося би нав’язуванням». «Вибір інституції у цій стратегії не можна недооцінювати, оскільки, хоча резолюції Європарламенту не мають юридичної сили, вони є вираженням думки, яку парламентарі хочуть зробити загальною. Згодом резолюція може служити політично легітимізованою підставою для дій держав-членів або організацій; вона призначена для отримання практичних ефектів, — заявили у Центрі. — Що ще важливіше, звіт може виражати пре-законодавчий намір, який згодом можуть використати для обґрунтування обов’язкових актів. Отже, немає сумнівів у тому, що це рішення Європарламенту відкриває ворота до самої суті нормативної системи».

Очікується, що президент Європарламенту Девід Сассолі зустрінеться з Папою Франциском у Ватикані на цих вихідних.

Європейський парламентський форум з питань сексуальних та репродуктивних прав назвав їх «релігійними екстремістами, які здійснили відкат прав людини у сфері сексуальності та репродуктивного здоров’я».

Джерело: sobor.com.ua