Засновник «Піци Доміно» будує… місто для католиків

У південній частині штату Флорида, у США, постає особливе місто. Воно вже має свою назву — Ave Maria — і, за задумом засновника, воно буде відкрите особливо для католиків, а водночас стане першим від заснування католицьким містом у Штатах.

Історія міста Ave Maria ще дуже коротка. Ініціатор — мультимільйонер Том Монаґан, власник відомої у світі мережі Domino’s Pizza. Цей бізнесмен, нині 84-річний, давній католик, підтримує католицькі організації, зокрема ті, що ставлять собі за мету захист життя. Відійшовши від справ фірми у 1998 році, Том Монаґан вирішив здійснити свою велику мрію: створити приватний католицький університет і «поєднане» з ним місто.

«Я хочу рятувати душі. Я отримав від Бога так багато, і тепер хочу щось дати моїм ближнім. Найкраще, що я можу зробити, це допомагати, щоб вони йшли до неба й уникли пекла», — пояснив своє рішення старий бізнесмен.

Перша спроба втілити цей проєкт — у рідному місті Монаґана, Енн Арбор, у штаті Мічиган — не вдалася. Том не отримав дозволу на будівництво. Тож він переніс втілення своїх планів у південну Флориду, де місцева влада запропонувала йому широкі незабудовані терени поблизу Нейплза (Неаполя). Перші будівельні роботи зі створення університету й міста розпочалися в лютому 2006 року, а вже за рік кампус був готовий до заселення. Тоді ж Том Монаґан обійняв посаду канцлера університету.

За підрахунками, в інфраструктуру університету й міста Монаґан вклав близько 250 млон доларів. Заплановано 11 тисяч об’єктів і кілька торгових дільниць; будівництво триває. Уже давненько готовим є центр міста, зведений в італійському стилі, та його головний пункт — храм, збудований протягом одного року, від березня 2006 до березня 2007-го. Архітектор, який його будував, імовірно, виходив з ескізу, намальованого Томом Морганом. Фасад храму прикрашає сцена Благовіщення (9м заввишки), в якій архангел Михаїл вітає Діву словами «Ave Maria». Привертає до себе увагу сталева конструкція, значна частина якої видна і всередині, і зовні храму, 30м заввишки, де можуть поміститися 1100 вірних. Ліворуч від храму розташовано університетський кампус, праворуч — центр міста. Овальний майдан навколо храму теж має назву Благовіщення. Сюди сходяться всі вулиці міста.

Протягом минулих 15 років до Ave Maria переселялися люди з різних куточків США. Нині місто налічує близько 10 тисяч мешканців. Там уже працюють кілка ресторанів, крамниці, лікарські кабінети, школи. Мешканців радує передусім клімат, сприятливий для спокійного сімейного життя, і контакти з людьми-однодумцями. Хоча переважно це справді католики, та вони кажуть, що відкриті до прийняття кожного. Ave Maria запрошує нових мешканців та своєму сайті і в соцмережах, пропонує будинки, квартири і можливості проведення вільного часу.

Щораз вищий авторитет, також і поза католицьким колом, здобуває і приватний університет. Через 15 років після початку своєї діяльності він уже налічує тисячі студентів на різних факультетах. Чимало з них можуть отримувати стипендії. В кампусі зобов’язують певні принципи стосовно одягу: наприклад, не можна носити топи без бретельок, короткі спідниці чи дуже облиплий одяг. Гуртожитки є окремо для дівчат і для хлопців; відвідини строго регламентуються. Загалом ці приписи добре сприйнято, однак більшість студентів виїжджають із гуртожитків, зокрема на вихідні, і їдуть туди, де є більша свобода і «нічне життя» — наприклад, до поблизького Нейплса, американського «Неаполя», надморського заможного міста.

У місті Ave Maria зобов’язують також інші суворі приписи. Згідно з побажанням засновника, Тома Монаґана, господарі торгових закладів не мають права продавали контрацептиви та порнографію.

А ще — у самому місті, збудованому за кошти «Піци Доміно», немає жодної піцерії цієї мережі.

Джерело: credo.pro