Археологи знайшли храм, споруджений на місці дому апостолів Петра і Андрія

Мозаїка, знайдена на місці храму у біблійній Витсаїді, містить присвяту «Голові та Провіднику Небесних Посланців» — цей термін застосовувався до Петра, першого учня Ісуса.

За словами археологів, напис, знайдений під час розкопок біля Галілейського моря, підтверджує припущення, що тут був храм, побудований над місцем, де був дім святого Петра та його брата, апостола Андрія. Дослідники вважають, що ця будівля — втрачений храм апостольської Церкви візантійського періоду у біблійному поселенні Витсаїда.

Археологи з Кінеретського інституту археології Галілеї заявили у середу, що в написі на мозаїчній підлозі використовується загальний термін, яким описували Петра, що підтверджує — раніше вони правильно визначили місцезнаходження храму.

Напис починається зі слів «Константінос, Слуга Месії», що вказує на ім’я донатора, а далі йде візантійська фраза «Голові та Провіднику Небесних Посланців». Це чітко вказує на те, що храм був присвячений апостолу Петру, заявили археологи.

«Візантійська християнська традиція зазвичай ідентифікувала будинок Петра та Андрія як будинок у Витсаїді. Цілком імовірно, що ця базиліка сто», — пояснив науковий керівник розкопок, професор Стівен Нотлі.

«Це відкриття також підтверджує його ототожнення з храмом, описаним Віллібальдом, єпископом Ейхштадта VIII століття, який повідомив, що вона була побудована над домом Петра та Андрія на знак їхнього вшанування», — сказав він.

У 724 році Віллібальд вирушив у паломництво до святих місць уздовж північного узбережжя Галілейського моря. Зберігся запис його слів: «І звідти вони пішли до Витсаїди, дому Петра та Андрія, де зараз на місці їхнього будинку стоїть храм. Вони залишилися там тієї ночі, а наступного ранку пішли в Хоразин, де наш Господь зцілив біснуватих і вигнав диявола у стадо свиней».

Напис, оточений круглим медальйоном із двох рядів чорних каменів, утворює частину мозаїчної підлоги. Він частково прикрашений рослинним і геометричним орнаментом.

Археологи оголосили про відкриття ймовірної будівлі храму у 2019 році, і з того часу вели розкопки на цьому місці. Минулого року вони знайшли там залишки мозаїчної підлоги, частиною якої є новознайдений напис.

Дослідники сподіваються, що вони знайдуть ще один напис, який стосується брата Петра, Андрія, який додасть доказів того, що це місце було домом братів-апостолів. Продовження розкопок заплановане на жовтень.

Дослідники сподіваються також, що відкриття може спонукати розвиток християнського туризму у місці, що є частиною біблійної історії, пов’язаної з Ісусом.

Джерело: credo.pro